Parapiyasasi.net
Petrol fiyatlarında son durum açıklandı
Yazar: -16 Şubat 2021
3

Petrol fiyatlarında son durum açıklandı. Petrol piyasasında hafif bir yükselme yaşandı. Bu yükselme benzin fiyatlarını etkileyebilir.

Günümüzde değeri yüksek olan petrol, özellikle araçlarda kullanılıyor. İçten yanmalı motorların en önemli yakıt kaynağı olan petrol her ne kadar önemli bir değere sahip olsa da gelecekte elektrikli araçların yaygınlaşması petrolün önemini azaltabilir veya petrol kullanımı farklı alanlara kayabilir. Elektrikli araçlar bilindiği üzere petrole göre daha az maliyete ve daha uzun menzile sahip.

Petrol fiyatlarında son durum

Petrol fiyatları son günlerde bir miktar yükselme kaydetti. Şubat ayının başında 52 dolar olan ham petrol ilerleyen günlerde kademe kademe artarak 58 liraya kadar oluştu. 58 liranın üzerine kadar çıkan ham petrol bu seviyede durmayarak daha da yükseldi. Yeni hafta ile birlikte 60 doların üzerine çıkan ham petrol, yakıt fiyatlarına zam getirebilir. Dolar kuru her ne kadar düşüşe geçse de küresel ham petrol fiyatlarında ciddi bir artış yaşanıyor. Yaşanan bu artış az da olsa zam haberini getirebilir.

Petrol fiyatlarında son durum

Ham petrol geçtiğimiz yıl 50-55 lira aralığında yer alıyordu. Koronavirüs salgınında araçların kullanımının azalması petrol depolarının dolmasına sebep oldu. İlerleyen aylarda 10 dolara kadar düşüş yaşayan ham petrol -37 doları dahi gördü. Yani depoların dolu olmasından dolayı neredeyse bedavaya petrol dağıtılıyordu. İlerleyen zamanlarda kendini toparlayan ham petrol 35-40 dolar seviyesinde gezmeye başladı. Yeni hafta ile birlikte 60 doları aşan ham petrol gücüne güç katmaya devam ediyor.

Brent petrolde de artış sürüyor. Geçtiğimiz yıl şu anki seviyesine göre daha düşük olan brent petrol, 58 dolardan işlem görüyordu. Keskin bir düşüş ile 19 dolara kadar gerileyen petrol, ülkemizde de 1,50 lira civarında bir yakıt indirimine sebep olmuştu. Sonrasında kendini toparlamaya başlayan brent petrol yavaş yavaş yükseldi ve son aylarda ciddi bir artış kaydetti. Değerine değer katan brent petrol, Şubat ayına doğru 53-55 dolar aralığında gezerken Şubat ayından sonra hızlı bir yol kat etti. Yeni haftayla birlikte ise 63 doların üzerine çıktı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar