Parapiyasasi.net
Petrol ham petrol stoklarının dengelemesiyle sakinleşti
Yazar: -18 Mayıs 2023
5

Petrol, ABD’nin borç tavanı çıkmazını çözeceğine dair iyimserliğin mali piyasalarda geniş kazanımları tetiklemesiyle Çarşamba günü neredeyse yüzde 3 yükseldikten sonra Asya’da istikrar kazandı ve büyük ölçüde düşüş eğilimi gösteren ABD stok raporunu dengeledi.

ABD ham petrolü neredeyse iki haftanın en büyük günlük artışının akabinde varil başına 73 doların altında süreç gördü. ABD Lideri Joe Biden, müzakerecilerin temerrüde düşmekten kaçınmak için bir mutabakata varacaklarına inancını tabir ederken, Meclis Lideri Kevin McCarthy bir mutabakattan umutlu olmaya devam etti.

Petrol, ABD’deki mali sıkılaştırma ve Çin’deki cansız ekonomik büyümenin talep görünümü üzerinde baskı oluşturması ve arzın güçlü kalması nedeniyle bu yıl hala düşük. Rafinaj marjları daraldı ve en az bir Asyalı işleyici, Haziran ayından itibaren işletme oranlarını düşürmeyi planlıyor.

Çarşamba günü açıklanan hükümet datalarına nazaran, ABD ham petrol stokları geçen hafta 5 milyon varil artarak Şubat ortasından bu yana en büyük artışı kaydetti.

ING Groep NV emtia stratejisi lideri Warren Patterson, “Petrol piyasası, temellerden fazla dış gelişmeler tarafından yönlendirilmeye devam ediyor” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar