Parapiyasasi.net
Petrol kaybın akabinde sakinleşti
Yazar: -17 Mayıs 2023
11

ABD ham petrolü Salı günü yüzde 0,4 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 71 dolar civarında süreç gördü. Kimi yatırım bankaları, zayıf Nisan bilgilerinin akabinde bu yıl Çin’in ekonomik büyümesine ait kestirimlerini düşürdü, fakat IEA, Kovid kısıtlamalarının sona ermesinin akabinde Asya ülkesinin talep beklentileri konusunda optimist olmaya devam ediyor.

Ham petrol, Çin’in beklenenden yavaş toparlanması, Fed’in agresif mali sıkılaştırma kampanyası ve ABD borç tavanına ait son kaygıların görünümü baskılaması nedeniyle bu yıl yaklaşık yüzde 12 düştü. Yeniden de, ABD perakende satışları Nisan ayında yükseldi ve bu, dünyanın en büyük ekonomisindeki tüketici harcamalarının ekonomik aksi rüzgarlar karşısında dayandığını gösteriyor.

Singapur’daki Mizuho Bank Asya İktisat ve Strateji Lideri Vishnu Varathan, Çin’in zayıf üretim performansının “Kovid öncesi güce geri dönme umutlarını kronik olarak bozmasa da engelleyebilir” dedi.

Rakamlara aşina olan şahıslara nazaran, sanayi tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 3,69 milyon varil arttığını bildirdi. Cushing, Oklahoma’daki petrol depolama merkezindeki stoklar da artarken, akaryakıt arzı daraldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar