Parapiyasasi.net
Petrol Moskova’nın OPEC+ iletisinin akabinde düşüşte
Yazar: -26 Mayıs 2023
11

ABD ham petrolü, Perşembe günkü düşüşün bu haftaki kazanımlarının birçoklarını silmesinin akabinde varil başına 72 doların altında süreç gördü. Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Suudi Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman’ın spekülatörlerin “dikkat etmesi” tarafındaki evvelki kelamlarının altını çizerek, kümenin Haziran ayında Viyana’da düzenlenen toplantıda muhtemelen daha fazla tedbir almayacağını söyledi.

Konuya yakın kaynaklara nazaran, ABD’de Cumhuriyetçi ve Beyaz Saray müzakerecileri borç limitini yükseltmek için bir mutabakata yaklaşıyorlar. Tekrar de üzerinde muahedeye varılan detaylar belgisiz ve kesin mutabakat şimdi gerçekleşmedi. Hazine’nin nakit istikrarı şu anda 50 milyar doların altına düştü.

En büyük ithalatçı Çin’deki cansız ekonomik toparlanma ve Fed’in agresif mali sıkılaştırma kampanyası fiyatları baskı altına aldığından, ham petrol bu yıl yüzde 10’dan fazla düştü. Yatırımcıların önümüzdeki iki toplantıda diğer bir çeyrek puanlık artışı fiyatlandırmasıyla ABD’de daha fazla oran artışı bekleniyor olabilir.

Aracı kurum Vanir Küresel Markets Pte’nin genel müdürü James Whistler, Moskova’dan gelen açıklamalara atıfta bulunarak, “Petrol, OPEC’in üretimi daha fazla kısma konusundaki isteksizliği nedeniyle son kazanımlarını kaybetti. Piyasalara temkinli hava hakim olduğundan, işlerin buradan biraz daha yumuşadığını görüyoruz” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar