Parapiyasasi.net
Petrol Suudi Arabistan’ın ikazından sonra yükselişte
Yazar: -24 Mayıs 2023
5

ABD ham petrolü evvelki iki güne nazaran neredeyse yüzde 2 yükseldikten sonra varil başına 74 dolara yükseldi. Suudi Arabistan Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, ittifakın yılın ikinci yarısı için üretim siyasetini gözden geçirmek üzere yapacağı toplantıdan bir hafta evvel spekülatörlere “dikkatli olmalarını” söyledi.

Bu, daha geniş finansal piyasalar üzerinde tartı oluşturan ABD borç tavanı üzerindeki çıkmazın tahlilinde ilerleme eksikliğini telafi etti. Konuşmacı Kevin McCarthy, Salı günü geç saatlerde iki tarafın birinci temerrüdü önlemek için şimdi bir mutabakata varmadığını söyledi.

Singapur merkezli Saxo Capital Markets’den bir stratejist, “OPEC’in fiyatları desteklemek için petrol piyasasına daha fazla müdahale edeceği ihtimalini artırıyor” diye ekledi.

Yükseliş hissine ek olarak, sanayi tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 6,8 milyon varil azaldığını bildirdi. Çarşamba günü ilerleyen saatlerde hükümet sayıları tarafından onaylanırsa, Mart sonundan bu yana en büyük düşüş olacak.

Petrol, Çin’in sıfır-kovid siyasetini terk ettikten sonra cansız ekonomik toparlanması, Fed’in faiz oranlarını artırması ve son vakitlerde borç tavanı konusunda bir mutabakata varılmaması görünümü baskıladığından, yıl boyunca hala düşüşte. Yaptırımlara karşın Rus akışları da güçlü kaldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar