Parapiyasasi.net
Petrolde sert düşüş sonrası toparlanma
Yazar: -04 Mayıs 2023
9

Vadeli petrol süreçleri Çinli yatırımcıların geri dönmesiyle dalgalı bir seyir izlerken birinci evvel kaotik bir açılışla 2021 Aralık’tan beri en düşük düzeyini gördü sonrasında ise yükselerek kayıplarını sildi.

ABD ham petrol vadelileri, yaklaşan muhtemel bir ABD resesyonunun talebe ziyan vereceğine dair kaygılarla erken saatlerde yüzde 7,2’ye varan düşüş yaşarken sonrasında toparlandı.

Danışmanlık şirketi Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari, satışlara atıfta bulunarak, “Yaşanan düşüş kuşku götürmeyecek biçimde algoritmik süreçlerle desteklenen panik satışıydı” tabirlerini kullandı.

Diğer piyasa gözlemcileri, başta yaşanan ani düşüşün yanlış tuşa basmış bir yatırımcı yahut yükselişe yapılan yatırımlarından vazgeçen spekülatörler kaynaklanmış olabileceği ihtimallerine dikkat çekti.

Petrol bu yıl yüzde 14 gerilerken bu OPEC+ ülkelerinin bu ayki üretimi keserek pazarın denetimini tekrar ele geçirme planının şimdi işe yaramadığına işaret ediyor.

Yaşanan düşüşlerin, global büyümenin yavaşladığına ve potansiyel olarak güç talebine ziyan verebileceğine dair kaygılardan kaynaklanıyor olabileceği bedellendiriliyor.

ANZ Group Holdings analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes geçtikleri bir notta, “Büyük ekonomilerde ekonomik büyümenin zayıflamasına ait kaygılar emtiaların dahaf azla aşağı taraflı baskı altına girmesine neden oldu. Petrol piyasasında havanın düşüş eğilimini sürdürmesi muhtemel” dedi.

ABD’de Çarşamba günü yayınlanan bir hükümet raporu, akaryakıt talebinin azaldığını ve yakıt arzının arttığını gösterdi. Jet yakıtı talebi de düşerken, bir evvelki yılın biraz üzerinde kaldı.

Rusya’nın arzı azaltma kelamına ve Ukrayna’nın işgalinden sonra uygulanan Batı yaptırımları ağına karşın, Rusya’dan gelen akışların beklenenden daha dirençli olduğu deliller da petrolü 2023’te baskı altına aldı.

Haziran vadeli ABD ham petrol yüzde 0,8 artışla 69,17 dolardan süreç görüyor.

Temmuz vadeli Brent petrol yüzde 1,1 artışla 73,12 dolardan süreç görüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar