Parapiyasasi.net
Petrolde SVB dalgalanması
Yazar: -13 Mart 2023
8

ABD ham petrolü, 2008’den bu yana en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank’in çöküşünün piyasalarda yarattığı tesir sonrası haftaya dalgalı bir başlangıç yaparak varil başına 77 dolar civarında seyrediyor.

ABD’li yetkililer Pazar günü geç saatlerde bankacılık sistemine inancı güçlendirmeyi amaçlayan açıklamalarda bulunurken Goldman Sachs yaşana kriz nedeniyle Fed’in önümüzdeki hafta faiz artışı çğarısına dair açıklamasını geri çekti. Bu durum emtialar için dayanak misyonu görürken doların gerilemesine neden oldu.

Yatırımcılar, SVB’nin iflasının petrol fiyatlarında düşüş riskine karşı tedbir alınmasına yol açmasıyla aşağı istikametli satım opsiyonları için büyük primler ödemeye başladılar.

Bankacılık bölümünde yaşanan çalkantı, bu yıl ABD’de sıkılaşmacı para siyasetine dair telaşlar ve Çin’in ekonomik toparlanmasına ait optimistlikle sarsılan petrol piyasasında daha fazla oynaklık yaşanmasına neden oldu. Suudi Aramco’nun 2023 sonunda tüketimin günde 102 milyon varillik rekora ulaşacağını öngörmesiyle birçok kişi uzun vadeli görünüm için hala yükseliş beklentisine sahip.

Saxo Capital Markets Pte Piyasa Stratejisti Charu Chanana, “Daha fazla mali sıkılaşma dehşetinin üzerine finansal bulaşma riskleriyle birleşmesiyle talep zayıflığına ait telaşlar yükseldi. ABD’li düzenleyicilerin SVB’den kaynaklanan serpintiyi gidermek için aldığı tedbirler piyasaya bir ölçü soluklanma sağladı” değerlendirmesinde bulundu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Memleketler arası Güç Ajansı’nın bu hafta aylık piyasa raporları yayımlayarak yatırımcılara arz ve talep görünümüne ait anlık bir imaj sunması planlanıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar