• YARIM ALTIN
  5.823,00
  % 2,62
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7727
  % 0,14
 • € EURO
  29,2415
  % -0,22
 • £ POUND
  33,8629
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,8044
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2846
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  746893,441
  % -0,10
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Pickle Finance (PICKLE) Nedir?

Pickle.Finance (PICKLE) Nedir?

Pickle Finance, sabit paraları sabit değerlerine yaklaştırmak için çiftçilik teşviklerini, kasaları ve yönetişimi kullanmak üzere tasarlanmış ve merkezi olmayan bir protokoldür. Pickle Vaults’un kısaltması olan pVaults, pVault sahipleri ve protokol adına gelir elde etmek için sabit paraları kısaltarak kaldıraçlı flaş krediler dahil olmak üzere farklı aktif stratejiler kullanmaktadır. Pickle Protokolü, protokol değişiklikleri için teklifler oluşturabilen ve bunlara oy verebilen PICKLE token sahipleri tarafından yönetilmektedir.

Pickle Nasıl Çalışır?

Pickle işleyişi,Pickle Finance protokolünün PICKLE adındaki tokenleri ile çalışmaktadır. Bu işleyiş, sabit paraları sabitlemelerine yaklaştırmak için kasalar ve yönetişimle birlikte bir teşvik olarak kullanılmaktadır. Protokol, farklı stabilcoin havuzlarının Uniswap LP’lerine PICKLE tokenleri atayarak çalışmaktadır. Bu şekilde, kullanıcıların sermayeye çeşitli sabit paralar taşıması sağlanmaktadır. Ardından, Pickle, Pickle Jars veya pJars adı verilen diğer özelliklerinden birini, sabit kredilerinden sabit paralara çevirerek flaş kredilerden yararlanmak adına kullanılmaktadır. Son olarak, Pickle protokolü platformda bir yönetim biçimi olarak PICKLE’leri kullanmaktadır.

Yeni basılmış PICKLE jetonlarını alan Uniswap LP havuzları şunları içermektedir:

 • DAI-ETH
 • USDC-ETH
 • USDT-ETH
 • sUSD-ETH

Stabilcoin’in sabit değerinin üzerinde olduğu bir havuz daha az PICKLE alacaktır ve bunun tam tersi olması da muhtemeldir. Bu şekilde, çiftçiler en iyi verimi yakalamak için daha çok motive olacak ve stabilcoinlerin dengeleme süreci üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaklardır.

Pickle Özellikleri

Pickle özellikleri açısından güçlü özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu açıdan en önemli olanlar aşağıdaki şekildedir:

 • Pickle Takası: Çiftçiler bu özelliği, farklı stabilcoin havuzları arasındaki LP konumlarını değiştirmek için, sabit olmayan sabit paraların orijinal sabitlerine daha hızlı dönmelerini desteklemek için kullanabilirler.
 • Pickle Kavanozları (pJars): Bu özelliğe başlangıçta Pickle Vaults (pVaults) adı verilmiştir. Ancak geliştiriciler birkaç gün sonra Pickle markasıyla yakınlığını sağlamak için onu yeniden adlandırmıştır. Çiftçileri teşvik etmeye ve sabit paraları mandallarına yaklaştırmaya yardımcı olan iki kasa stratejisi kullanmak için PICKLE depozitoları kullanılmaktadır. Bu açıdan LP’ler, CRV jetonları kazanmak için sCRV yatırabilir ve ardından ek sCRV kazanmak için en az tedarik edilen stabilcoin için CRV jetonlarını satabilirler. LP’ler, kasa sahiplerinin getirilerini üretirken stabilcoin arasında kaldıraç ve arbitraj yapmak için flash krediler kullanılabilmektedir.
 • Pickle Protokolü Yönetişim: PICKLE sahiplerinin Pickle platformunda oy hakları vardır. Balinaların çoğu ademi merkeziyetçi yönetim Pickle sistemi üzerinde sahip olduğu kontrolü azaltan benzersiz bir ikinci dereceden oylama mekanizmasını kullanarak topluluk tekliflerini oylayabilirler.
 • Pickle Jetonu: Pickle Finance, PICKLE tokenini 11 Eylül 2020’de başlatmıştır. Böylelikle ilk 24 saat içinde akıllara durgunluk veren bir %1.000 değer artışı görülmüştür. Birkaç gün sonra, topluluk bir yönetişim oylamasıyla ilk ay için bir yarılanma programını uygulamaya ve daha sonra blok başına 1 PICKLE dağıtmaya karar vermiştir.

Neden Pickle.Finance Tercih Edilmelidir?

Pickle nedir sorusunun cevabının alınmasından sonra bu protokolün neden tercih edileceğini bilmek gerekmektedir. Çoğu DeFi protokolü, kullanıcıları için benzer riskler taşımaktadır. Bunlardan biri, likidite artırıcılarının daha karlı bir tarım projesine yatırım yapmadan önce tüm fonlarını aniden çekmesi olasılığıdır. Pickle Finance, yüksek Yıllık Yüzde Getiri, havuzlarının çok yakında olgunlaşması nedeniyle bu riskten daha fazla etkilenememektedir.

Ancak, projenin ekibi nakit paraya çevirmekten çok geliştirilmesine adanmıştır. PJars özelliği ve ondan elde edilebilecek ödüller, Pickle’ı Aave ve Yield.Finance gibi endüstri tarafından kurulmuş isimlere benzer verimli çiftçilik için sağlam bir protokole dönüştürebilir. Şimdilik, Pickle Finance’in denetimi bulunmamaktadır. Yine de diğer UI / UX iyileştirmelerinin yanı sıra daha adil bir enflasyon programını analiz etmek ve daha kapsamlı bir yönetişim portalı oluşturmak için bir sözleşme yapması planlanmaktadır.

YORUMLAR YAZ