Parapiyasasi.net
Piyasa seçimden evvel son TCMB toplantısında atak beklemiyor
Yazar: -24 Nisan 2023
4

Piyasa iştirakçileri, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimler öncesi yapılacak son Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısında siyaset faizini sabit tutacağını öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi tarafından düzenlenen ankete katılan 17 kurumun beklentisi, 27 Nisan’daki toplantıda siyaset faizinin yüzde 8,5 düzeyinde sabit bırakılacağı istikametinde oldu.

Bu anket periyodunda yalnızca 10 kurum 2023 yıl sonuna yönelik varsayımlarını aktarırken; azamî beklenti yüzde 39, en az beklenti ise yüzde 6,5 oldu. Medyan beklenti ise yüzde 27,6 düzeyinde gerçekleşti.

Mart ayı anketinde 2023 yıl sonu için medyan beklenti yüzde 24,5 düzeyindeydi.

Erdoğan faiz iletilerine devam etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TCMB toplantısı öncesinde faiz ile ilgili iletilerine devam etmişti.

Erdoğan iktidarda olduğu sürece faizlerin düşeceğini söyledi. Cuma günü Gaziosmanpaşa Meydanı’nda düzenlenen Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde konuşan Erdoğan, “Amerika’da faiz yükselebilir, Avrupa’da yükselebilir ancak Türkiye’de faiz düşecek ve göreceksiniz enflasyon da faizle bir arada düşecek” dedi.

“Enflasyon sorununu de bu yıl sonuna kadar denetim altına almış, önümüzdeki yıl büsbütün çözmüş olacağız” diye konuşan Erdoğan, muhalefet için “Bunlar faizcidir. Bunlar, enflasyonist bir iktisadın önderleridir” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar