• YARIM ALTIN
  5.537,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • £ POUND
  33,4978
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7100
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  715644,499
  % -0,37
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93

Piyasada değişim rüzgarları esiyor

Piyasada değişim rüzgarları esiyor

Birol BOZKURT

Ekonomide Ortodoks siyasetlere dönüş beklentisi piyasalara yansımaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı misyonuna Mehmet Şimşek’in getirilmesiyle birlikte verdiği iktisatta ‘rasyonel’ yere dönmeliyiz açıklaması piyasalarda epey olumlu karşılık buldu.

Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan’ın ortalarında olduğu birkaç isim üzerinde görüşülmelerin yürütülmesi piyasalarda heyecan yarattı. Yalnızca Merkez Bankası’nda değil farklı kurumlarda da değişiklik yapılması ihtimali konuşulmaya başlandı.

Borsa dün yüzde 5,04 bedel kazandı

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 118,26 puan ve yüzde 2,31 bedel kazanarak 5.233,23 puana çıktı. Geçen haftanın son süreç gününde yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, yüzde 3,13 paha kazanarak günü 5.114,97 puandan kapatmıştı.

borsa FPbQBorsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün birinci yarısında yüzde 3,02 kıymet kazanarak 5.269,65 puana yükseldi. Günün birinci yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 154,68 puan artarak 5.269,65’e çıktı.

Toplam süreç hacmi 44,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Kapanışa yakın tekrar yükselişe geçen BIST 100 endeksi, yüzde 5,04 kıymet kazanarak 5.372,66 puanla günü tamamladı. Tüm bölüm endeksleri yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 9,22 ile ulaştırma oldu. Bankacılık endeksi ise yüzde 3,18 yükseliş yaşadı.

Geçtiğimiz hafta tamamlanan seçim süreci sonucunda, yasama ve yürütme erklerinin tıpkı elde toplanması ve yeni iktisat idaresiyle birlikte siyasetlerin da değişeceği beklentisi borsada bir rahatlama rallisini beraberinde getirdi. Gözlerin artık iktisatta atılacak adımlara çevrildiğini söyleyen Piyasa Uzmanları, telaffuzların beklentileri karşıladığını lakin atılacak birinci adımların piyasalar için belirleyici olacağının altını çiziyor.

Şimşek ile Gaye Erkan görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TCMB Başkanlığına ataması beklenen Hafize Gaye Erkan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir görüşme gerçekleştirdi. ABD’de çeşitli finans kuruluşlarında üst seviye yöneticilik yapmış olan ve birebir vakitte DÜNYA müellifi olan Erkan’ın vErdoğan ile de görüştüğü öğrenildi.

Üst seviye bir yetkili, TCMB başkanlığı için birkaç aday olduğunu belirterek, Erkan’ın memleketler arası kredibilitesinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Türkiye iktisadını biliyor. Dünya ekonomileri ile daha yeterli entegre olma, milletlerarası normları yakalamada Şimşek ile ahenk içinde çalışacağından eminim. Çok güç bir misyonu olacağı malum, rezervlerin durum nedeniyle özellikle” diye konuştu.

İngiliz ekonomist Timothy Ash’in de gündeminde Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan görüşmesi vardı. Toplumsal medya hesabından açıklama yapan Ash, “Türkiye’nin yakında birinci bayan merkez bankası liderine sahip olacağına dair güçlü sinyaller var. Laik, Ortodoks (ekonomi açısından) ve Batı bankalarında on yılı aşkın üst seviye idare tecrübesine sahip” dedi.

İhracatçı şirketlerin payları yükselişte

Dolar/TL’de yaşanan yükselişin ihracatçı şirketler üzerinden borsayı destekleyici tesiri olacağını söyleyen uzmanlar, kısa vadede kamu ve kamuya yakın şirketlerin paylarında ve banka paylarında hareketliliğin arttığını söylüyor. Kısa vadede 5000 puan düzeyinin ruhsal bir seviye olduğunu söyleyen uzmanlar, bnun üzerinde kalındığı sürece yeni tepelerin görülebileceğini söylüyor.

Bu ortada Üstün Lig’de şampiyon olmayı garantileyen Galatasaray ezeli rakibi Fenerbahçe’yi 3-0 üzere net bir skorla yenmesine karşın paylarında birebir coşkuyu göremedi. Şampiyon olmayı garantilediği günden beri düşüş yaşayan Galatasaray payları, piyasanın yüzde 5’e yakın yükseldiği gün yatay bir seyir izledi.

Ata Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş: Dolar/TL 23-24 düzeyinde istikrar bulacaktır

Yeni kabinenin açıklanması ve piyasaların yakında tanıdığı Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanmasına piyasaların birinci yansısı olumlu oldu. Bu olumlu reaksiyonun, birinci somut adımlar atılana kadar da dalgalanarak olsa devam etmesini öngörüyoruz.

Şu kademede yerli ve yabancı yatırımcılar bir ölçü kredi veriyor ama itimat artarsa borsada alımlar da hızlanabilir. Ekonomimizin daha rekabetçi olabilmesi için TL düzeyinin ve faizlerin dengelenmesi, istikrarın muhakkak bir düzeyde sağlanması gerekiyor. Faiz siyasetinden bağımsız olarak TL düzeyinden bahsetmek çok sıkıntı fakat mevcut şartlarda Dolar/TL’nin 23-24 düzeylerinde istikrar bulabileceği tarafında genel bir piyasa eğilimi var.

Normal kaidelerde Merkez Bankası’ndan faiz artışı beklemiyoruz ancak iktisat idaresinin şeffaflık ve tutarlılık prensiplerine bağlı kalarak önümüzdeki devirde piyasaları daha hakikat yönlendirebileceğini düşünebiliriz. 22 Haziran tarihinden evvel verilecek iletiler bize faiz konusunda daha net bir yorum penceresi açabilir.

Dinamik Yatırım Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş: Siyaset faizinin yılsonunda yüzde 25- 30 olmasını bekliyoruz

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olması piyasalarda değerli bir meçhullüğü ortadan kaldırdı ve reaksiyon alımlarının yükseliş trendine hakikat evrilmesinin önünü açtığı görüşündeyiz. Bundan sonraki süreçte yol haritasının çizilmesi piyasaya daha fazla itimat sağlayacağı ve yükseliş trendinin oluşacağını düşünüyoruz.

Enflasyonist tesirin kurlara yansımaması ihracat yapan firmalar üzerinde baskı oluşturdu. Bu yükseliş eğiliminin adil bedele ulaşıncaya kadar devam edeceği görüşündeyiz. Ortodoks siyaset geçişi ile birlikte Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına başlamasını bekliyoruz. Siyaset faizi kademeli halde artırılarak yılsonuna yanlışsız %25-30 aralığına getirilebilir.

SocGen: TCMB 22 Haziran’da 650 baz puan artırabilir

Societe Generale, üç aylık periyotta carry konumlarında yüzde 10 kâr gayesiyle dolar/ TL’de kısa konum açılmasını önerdi. Kurum, siyaset faizinin 22 Haziran’da 650 baz puan artışla yüzde 15’e yükseltilmesini, akabinde temmuz ve ağustos aylarında 500’er baz puan artırımlar gerçekleştirilmesini bekliyor.

Kurumun baş CEEMEA Stratejisti Marek Drimal imzalı, 2 Haziran tarihli raporda, yaz döneminde artan turist gelirlerinin dış dengeyi güzelleştireceğini, buna ek olarak TCMB’nin faiz artırma ve birtakım ortodoks siyasetlerin dönme ihtimallerinin yükselmesinin “liranın carry cazibesinin artıracağı” öngörüldü.

Lira’nın yakın vadede forward kontratlarından güçlü bir halde daha güzel performans göstermesini bekleyen Drimal, Dolar/ TL ’nin 20,88’den kısa konum açılmasını, 23 düzeyinden zarar-kes yapılmasını tavsiye etti. Kurum dolar/TL’nin önümüzdeki aylarda “yalnızca kademeli olarak” düşerek üçüncü çeyreğin sonunda 21,50 civarına ineceğini öngörüyor.

Türkiye’nin CDS’i 500 puanın altına geriledi

Türkiye’nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi olarak isimlendirilen beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS), yeni kabinenin açıklanmasından sonra haftanın birinci gününde süratli geriliyor. Türkiye’nin CDS’i, 12 Mayıs’tan sonra birinci kere 500 baz puanın altına indi. CDS, cuma günü en son süreçlerde 552 baz puanda bulunuyordu. Türkiye’nin kredi risk primi, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla düşüş eğilimine yönelmişti.

TL tahvillerde satış dalgası

Para siyasetinde olağanlaşma beklentisi tahvillerde satışa yol açtı. İki yıllık gösterge tahvil faizi haftanın birinci süreç gününde 2 puan artışla 15,43 düzeyine yükseldi. Türkiye’de yeni iktisat idaresine ait fiyatlamalar piyasa göstergelerinde sert hareketlenmelere neden oluyor. 5 yıllık tahvil faizlerinde ise 3 puanı aşan yükselişle yüzde 15 düzeyi test edildi.

YORUMLAR YAZ