Parapiyasasi.net
Piyasalarda son durum: Dolar/TL ne kadar oldu? (13 Mart 2023)
Yazar: -13 Mart 2023
6

Merkez Bankası Cuma günü bankalara ilettiği yazı ile muhtaçlık kredilerinde faiz oranına nazaran menkul değer tesisi kapsamına aldı. Buna nazaran TCMB muhtaçlık kredilnde referans orandan farkına nazaran %20 ila %90 oranında kademeli tahvil tutma yükümlülüğü getirdi.

TCMB Böylelikle kurumsal krediler akabinde ferdi kredilere de üst hudut belirlemiş oldu. Gereksinim kredilerinde tahvil karşılığı ayırmadan verilebilecek en yüksek faiz aylık %1.37, yıllık %16.56 oldu.

İhtiyaç kredilerinde faizin %20.62 üzerinde olması halinde %90 tahvil karşılığı ayrılacağından bankacılar bu düzeyin üzerinde kredinin mümkün olmayacağını üst hududun bu düzey olduğuna dikkat çekiyorlar.

Dolar/TL, bu sabah saat 08.39’da 18.9690/18.9695 düzeyindeydi. Bu düzeye nazaran TL sarsıntıdan bugüne geçen beş haftada dolar karşısında yaklaşık %0.75 paha kaybetti. TCMB “istikrarlı TL” için bu periyotta 9.5 milyar dolar civarında rezerv kaybı yaşadı.

İç bilgi gündeminde bugün TCMB tarafından açıklanacak ödemeler istikrarı istatistikleri yer alıyor. Reuters anketine nazaran cari süreçler istikrarının yüksek güç ve rekor altın ithalatı öncülüğünde Ocak ayında 10 milyar dolar açık vermesi beklenirken ekonomistlerin 2023’ün tamamı için kestirimlerinin medyanı ise 43.5 milyar dolar açık düzeyinde.

Seçim sonrası kur senaryoları

Wells Fargo tarafından geçen hafta yayımlanan tahlilde iktidarın seçimi kazanması durumunda dolar/TL’nin seçime kadar 19 civarında dalgalanacağı, devam eden kamu müdahaleleriyle TL’nin istikrarda kalacağı öngörüldü.

Bankanın dolar/TL kestirimleri, iktidarın seçim sonrası misyonda kaldığı senaryoda 2023 son çeyrekte 19.50 ve 2024 ortasında ise 20 civarı olarak öngörüldü.

Banka, muhalefetin seçimleri kazandığı senaryoda TL’nin dolar karşısında %20 civarı paha çıkarını 2023 birinci yarı sonu prestijiyle yaşayacağını, “kredibilitesi yüksek” siyasetlerin bunu beraberinde getirebileceği söyledi. Wells Fargo muhalefetin seçimi kazandığı senaryoda dolar/TL’nin 2023 yılını 15, 2024 ortasında ise 14 düzeyinde gerileyebileceğini iddia etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar