Parapiyasasi.net
Piyasalarda son durum: Dolar/TL ne kadar oldu? (31 Ocak 2023)
Yazar: -17 Şubat 2023
8

Piyasalarda 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimde iktisat siyasetlerinde esaslı değişim getirecek bir sonucun gerçekleşip gerçeklemeyeceği izleniyor.

Bu kapsamda dün muhalefetteki altı siyasi parti ve çıkaracakları ortak adayın seçim beyannamesini oluşturacak siyaset metni yayımlandı.

Altılı Masa yol haritasını açıkladı

Altılı Masa olarak da isimlendirilen ve geçen ay ortası prestijiyle kendilerini birinci kez Millet İttifakı olarak niteleyen siyasi partiler geçiş süreci yol haritası ismini verdikleri evrak ve cumhurbaşkanı adayını belirlemek üzere müzakerelere devam ediyorlar. Parti liderleri 13 Şubat’ta toplanarak bu hususları ele alacaklar.

HDP için ne karar verilecek?

HDP’nin kapatma davasının seçim sonrasına alınmasına ait reddedilen talebi de seçim gündeminde takip ediliyor.

Piyasalarda 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimde iktisat siyasetlerinde esaslı değişim getirecek bir sonucun gerçekleşip gerçeklemeyeceği izleniyor.

Muhalefetin dünkü metninin iktisat kısmında, enflasyonun iki yıl içinde düşük tek haneye indirileceği, TL’ye yine prestij kazandırılacağı, ortalama büyümenin %5’in üzerine çıkarılacağı ve beş yılın sonunda dolar cinsinden kişi başına ulusal gelirin en az iki katına çıkarılacağı vaatleri yer aldı.

Ekonomi idaresinin yine yapılandırılacağına dikkat çekilen metinde TCMB’nin de yine Ankara’ya taşınarak asli misyonlarına geri döneceği belirtildi.

Bugün iç bilgi gündemide saat 10.00’da Aralık ayı ve 2022 yılına ait TÜİK dış ticaret dataları ile çeyrek periyot turizm gelirleri ve saat 11.00’de yabancı ziyaretçi sayısı bilgileri yer alıyor. Hazine ise 17.00’de önümüzdeki üç aya ait borçlanma stratejisini açıklayacak. TBMM’de ise parti küme toplantıları ve kamuya olan borçların yapılandırılmasına ait düzenlemenin görüşmeleri yer alıyor.

TCMB adımlarının tesirleri izleniyor

Merkez Bankası’nın (TCMB) kur muhafazalı mevduatta (KKM) dövizden dönen fiyat için faiz üst hududunu geçen hafta kaldırması akabinde ilgili KKM faizlerinde ne kadar yükseliş olacağı piyasalarda izleniyor.

TCMB ayrıyeten şirketlerin yurtdışındaki dövizinin KKM’ye geçişine yeni takviye düzeneği da başlattı. TCMB geçen hafta bankaların zarurî karşılık yükümlülükleri üzerinde tutukları yabancı para hür hesaplar için de %4.5 faiz ödemeye başlamıştı.

Döviz piyasasında arz ve talebi TCMB’nin aldığı tedbirler belirlediği için piyasada son aylarda keskin hareketler görülmüyor. TCMB son devirdeki emsal düzenlemelerle bankaların, kurumların yurtdışında tuttuğu dövizleri Türkiye’ye getirmeleri halinde ek bir takviye sağlamış oluyor. Düzenlemeler döviz talebinin artmasına pürüz olarak mevcut stabil döviz siyasetini desteklemek için kullanılıyor.

TL mevduat faizleri kampanyalarla %30’u aşarken dövizden dönen KKM faizlerindeki %12’den yaşanacak artışın ne kadar olacağı piyasada yakından izlenecek. Öte yandan TCMB’nin yaklaşık 10 milyar dolarlık bir piyasa olduğu hesalanan türev süreçlerine karşılık geitirip gerimeyeceği de piyasada takip ediliyor.

TL geçen yılın tamamında, büyük kısmı yılın birinci yarısında olmak üzere dolar karşısında %29.6 kıymet yitirdi. Dolar/TL bu sabah 08.45’te 18.7700/18.8105 düzeyinde. Kur son devirde epey yatay seyrediyor.

Küresel piyasalar

Yatırımcılar esas merkez bankalarının faiz kararları, büyük şirketlerin bilançoları ve ABD iktisadının durumu hakkında gösterge niteliği taşıyan bilgilerin açıklanacağı ağır haftaya hazırlanıyorlar.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın 25 baz puan, Perşembe günü kararlarını açıklayacak olan Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının ise 50 baz puan faiz artıracağı kestirim ediliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar