• YARIM ALTIN
  5.531,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9592
  % 0,13
 • € EURO
  28,7517
  % 0,09
 • £ POUND
  33,5070
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  3,7116
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2783
  % -0,19
 • BITCOIN/TL
  716411,310
  % 1,33
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Piyasalarda yıl sonu beklentileri müspet

Piyasalarda yıl sonu beklentileri müspet

Birol BOZKURT

Yılın birinci yarısı piyasalar açısından hayli karışık geçti. Ocak ayının başında yaptığımız haberde görüştüğümüz uzmanlar yılın iki yarısının gece ve gündüz kadar farklı olacağını söylemişti. Gerçekten o denli de oldu. Yılın birinci yarısı piyasalar açısından epeyce sıkıntı geçti.

Fed’in faizde beklentilerin ötesinde sert tavrı, global enflasyonda beklenen süratte bir düşüşün olmaması, jeopolitik gerginliklerin artması, içeride ise şubat ayında Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yarattığı yıkım, akabinde seçim gerginliği piyasaların sıkıntı günler geçirmesine neden oldu. Hem içeride hem dışarıda birçok belirsizliğin ortadan kalktığı görüşünde birleşen uzmanlar, yılın ikinci yarısında piyasaların önünü daha rahat görebileceğini söylüyor.

Yılın kazananı altın oldu

2022’yi 5 bin 509 düzeyinden kapatan Borsa İstanbul 100 Endeksi, yılın birinci yarısında yüzde 4,54 kıymet kazanarak 5.759 düzeyine yükseldi. Bu günlerde 6 bin puan duvarını aşan borsa rekor serisine devam ediyor. Dolar tarafında ise yılın birinci yarısında yüzde 38’lik bir kıymet çıkarı dikkat çekerken gram altın da yatırımcısına yüzde 45’i aşan bir çıkar sağladı.

Borsada halka arz rüzgârı devam etti

2022’de başlayan halka arz rüzgarı 2023’te de devam etti. Bu yıl 20 şirket 1 jPrahalka arz edilirken halka arzlardan elde edilen gelirde ise 25.9 milyar TL bazında rekor kırıldı. 2022’de 40 şirket 15.8 milyar lira, 2021’de 52 şirket 21.6 milyar lira büyüklüğünde halka arz yapmıştı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) attığı adımlarla son periyotta 30’a yakın şirket halka arz için sıraya girmiş durumda bulunuyor. Bu yıl halka arz edilen şirketlerde en güzel performans gösteren şirket birinci süreç gördüğü 18 Ocak’tan sonra yüzde 407 paha kazanan Astor Güç olurken, onu 14 Haziran’da süreç görmeye başlayan ve yüzde 181’lik bedel karıyla Forte Bilgisayar takip etti.

2023’ün şampiyonu Avrupa Yatırım Holding

Borsa yılın birinci yarısı prestijiyle bekleneni verememiş olsa da borsadan daha yeterli performans gösteren şirketler de oldu. Avrupa Yatırım Holding, yüzde 838 ile en fazla bedel kazanan şirket olmayı başardı. Onu yüzde 325 kıymet karıyla Vakıf Yatırım İştiraki ve yüzde 315 paha yararıyla Prizma Press Matbaacılık takip etti. En fazla kıymet kaybeden paylara baktığımızda ise yüzde 58’lik bedel kaybıyla İmaş Makina, birinci sırada yer alıyor. Onu yüzde 57 bedel kaybı ile Martı Otel ve yüzde 55 paha kaybı ile Umpaş Holding, takip etti.

6 ayda en çok kazandıran kesim ulaştırma oldu

Sektörel bazda baktığımızda ise yılın birinci altı ayında en çok kazandıran dalların başında yüzde 43’lük getiri ile BIST Ulaştırma geliyor geliyor. Onu yüzde 33’lük getiri ile BIST Menkul Değer Yatırım Paydaşlığı ve yüzde 30’luk getiri ile BIST Spor takip etti. Yılın kaybettiren dallarının başında ise turizm geliyor. BIST Turizm yüzde 17’lik bedel kaybıyla dikkat çekerken onu yüzde 16 paha kaybı Orman Kağıt ve Basım ve yüzde 15’lik paha kaybıyla BIST Elektrik takip etti.

Gedik Yatırım–Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ: “Borsada yıl sonu gayesi 7.062 puan”

Haziran ayının ortası itibariyle endekste olumlu görünüm izlenirken, son günlerde rekor üzerine rekor düzeyler test ediliyor. Bu yılın birinci altı ayı için riskler karşısında çok hudutlu bir yükseliş sağlayan borsanın, yılın kalanında birçok belirsizliğin ortadan kalkmasıyla rahatlaması bekleniyor.

Araştırma ünitemizin yayınladığı son strateji raporunda, otomotiv, güç, holding giysi dokumacılık, gıda-perakende, demir-çelik ve banka paylarından oluşan bir model portföy hazırladılar. Borsadaki yeni dorukların test edilebileceğine yönelik beklentiler güçlenirken, Araştırma ünitesi yıl sonu için BIST100 endeks amaç fiyatını 7062 puan olarak üst taraflı revize etti.

Altın ve para piyasaları uzmanı Tatlı Sar: “Dolarda stabil kalma gayretleri var”

2 dcKdYılın ikinci yarısında doların daha özgür olduğunu söyleyebiliriz. Döviz hesaplarının TL’ye dönmesi ismine atılan adımlar var.

Merkez Bankası, mali disiplin, düşük enflasyon ve fiyat istikrarında kararlı. Faizlerin artmasıyla döviz hesaplarında çözülme hızlanabilir.

Özellikle KKM’de hem mevduat faizi getirisi elde ederken hem de doların yükselişiyle ortadaki kur farkını garanti edebiliyorsanız alternatifsiz bir yatırım aracı bulmuşsunuzdur demektir.

Piyasanın dolar yükseliş beklentisinin törpülendiği an satışlar hızlanacaktır. 26 düzeylerinde stabil kalmaya çalışan bir dolar/TL paritesi görüyoruz.

Yukarıda 27-28 TL aralığı güçlü bir direnç bölgesi, düşüşlerde ise 23- 24 TL bandı dayanak bölgesi olarak takip edilecek.

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk: “Altın yıl sonunda 2.000 TL’yi görebilir”

Fed’in faiz artırımları sonlandıktan sonra yıl sonu prestijiyle ons altının 2.150-2.350 dolar bandına geleceğini düşünüyorum. İçeride ise fiyatlara yapılan artırımlardan sonra vergi kalemlerine getirilen artırımlar enflasyonu daha da artıracaktır. Vatandaşın yıl sonunda yüzde 60’ı geçmesi beklenen enflasyondan parasının pahasını korumak için altını tercih edeceğini düşünüyorum.

Şu anda 1625 TL olan gram altın fiyatının önümüzdeki günlerde 1.650 TL düzeyini yıl sonuna hakikat da kademeli olarak 1.900-2.000 TL düzeyleri görebileceği kanaatindeyim. KKM’nin yıl sonuna hakikat sona erdirilmesini ve buradan çıkacak paranın altında değerlendirilmesini bekliyoruz.

YORUMLAR YAZ