Parapiyasasi.net
Piyasayı sallayan payda süreçler askıya alındı
Yazar: -10 Mart 2023
10

Silikon Vadisi Bankası olarak bilinen SVB Financial Group’un Payları , Cuma günü ikinci gününde de düştü.

ABD’li banka SVB Finans Kümesi, önde gelen birtakım teşebbüs sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını SVB’den çekmelerini tavsiye etmesi sonucu vadeli piyasada bir kere daha yüzde 50 düşerek sert kaybını sürdürdü.

Kaliforniya’nın Santa Clara kenti merkezli bankanın yatırım konumlarındaki önemli ziyanları karşılamak için 2,25 milyar dolarlık sürpriz sermaye artırımı açıklaması sonrası pay düşüşü yüzde 80’i buldu.

Yaşanan kayıp sonrasında payda süreçler askıya alındı.

SVB’ye gelen satışlar sonrası ABD bankalarında sert kayıplar gözlenmiş, Perşembe günü neredeyse son üç yılın en büyük günlük düşüşü yaşanmıştı.

SVB CEO’su Greg Becker’ın bir telekonferans görüşmesinde müşterilerine “sakin olma” daveti yapmasından birkaç saat sonra, ortalarında Peter Thiel’in Founders Fund’ı da dahil olmak üzere önde gelen teşebbüs sermayesi şirketi, portföy idare şirketlerine bir tedbir olarak paralarını çekmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Truist analisti Brandon King yayımladığı bir notta “Giderek hızlanan mevduat çıkışıyla büyüyen riskle birlikte hisseyi yatırımcılara tavsiye etmek için çok fazla belirsizlik olduğuna inanıyoruz” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar