Parapiyasasi.net
Pos Makinesi Nasıl Kullanılır?
Yazar: -30 Mart 2021
25

Pos Makinesi Nasıl Kullanılır?

İşyeri açtınız ve bir pos makinesi başvurunda bulundunuz, akabinde başvurunuz onaylandı ve pos makineniz geldi, ama pos makinesi nasıl kullanılır? bilmiyorsanız bu makale sizler için hazırlandı. Şu an okuyacaklarınız ve pos makinesinin kullanımı çok dikkat edilmesi gereken ve önemli bir konudur.

Pos Makinesi Çeşitleri

İlk olarak bilinmesi gereken şeylerden bir tanesi, eğer pos makinesi kullanacaksanız işletmenizde kesinlikle internet ağ bağlantısının olması şarttır. Bunun nedeni ise pos makinesinin banka ile bağlantıya geçebilmesi internet aracılığıyladır. Birden fazla pos makinesi çeşidi olduğundan dolayı pos makinenizin kablolu bağlantı (ethernet), kablosuz (wireles) yada mobil hat (sim kart) ile internete bağlanabilmesi mümkündür. Siz alacağınız modeli ve ona göre işletmenizi ayarlamanızı öneririz.

Önem arz eden pos makinesi türü ve özelliğidir. Günümüz teknolojisinde farklı yollarla çekim sağlayabilen pos cihazları mevcuttur.

Bu pos cihazlarının bazıları şöyle;

  • Çip üzerinden kart okuma ve işlem yapan
  • Manyetik okuyucu ile okuma ve işlem yapan
  • Temassız özelliği okuma ve işlem yapan

Şeklinde sıralayabiliriz. Yani şöyle düşünün paket servis yapılması gereken bir iş yapıyorsunuz ve müşterinizin siparişini teslim ederken kredi kartı ile ödeme istediğinde yapmanız gereken mobil hat yada gprs üzerinden çalışma özelliğine sahip ve mobil taşınabilir bir pos cihazı olması gerekmektedir. Günümüzde de yaygın olarak kullanılan modeller arasındadır.

Çip okuma sistemli poslarda kredi kartı veya banka kartı cihaza takılır ve tüm işlemler bitene kadar kart yerinden çıkarılmaz.

Manyetik okuma yönetimi ile çalışan cihazlarda ise işlem yapmak için kartın bir kere manyetik alan okuyucusundan geçirilmesi yeterli olmaktadır.

Temassız kart okuma ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanmış olsa da geleceğin en çok kullanılan pos makinesi çeşitlerinden bir tanesi olmaya adaydır. Çünkü bu pos cihazlarında kartınız destekliyor ise kartı makineye tutmanız yeterlidir ödeme yapmak için.

Hatta bazı bankalar kartı da ortadan kaldırıp cep telefonlarındaki bir teknoloji olan NFC (Near Field Communication) yani yakın alan iletişimini kullanarak sadece telefonunuzu okutup ödeme yapmanızı sağlamaktadır.

Pos Makinesi ile Ödeme Alma

Pos makinesinin türü ne olursa olsun ödeme almak için işlem serisi basittir. Öncelikle yukarıdaki yöntemlerin biri ile kart okutulur daha sonra satış miktarı girilerek GİRİŞ tuşuna basılır.

GİRİŞ tuşuna bastıktan sonra pos makinesi kart sahibinin şifresini girmesini ister. Müşteri ister pos makinesi üzerinden isterse de pos makinesine bağlı bir şifre girme cihazından şifresini girer ve GİRİŞ tuşuna tekrar basar. Bu işlemden sonra pos makinesi banka ile bağlantı kurar.

Müşterinin şifresi doğru ve kart ile ilgili bir sıkıntı mevcut değil ise işlem tamamlanır. Tamamlanan işlem sonucu olarak makine işlem özetini bir belge şeklinde çıkarır ve bu belge işletme tarafından saklanır. Tekrar GİRİŞ tuşuna basarak ikinci bir nüsha çıkarılarak müşteriye verilir.

Eğer müşteri kartında , pos makinesinin bağlantısında bir sıkıntı var ise işlem olumsuz olarak sonuçlanır. Olumsuz sonuçlanan işlem için pos makinesi bir belge çıkarır ve bu belge üzerinde neden olumsuz sonuçlandığı ile ilgili bilgiler mevcuttur.

Pos Makinesi ile Ödeme Alırken Dikkat Edilmesi Kurallar

Pos makinesini kullanmaya başlayan işletmeler için dikkat edilmesi gereken bazı kural ve kanunlar mevcuttur. Bu kurallara uymanız pos makinesi ile ödeme almanızda konusunda size hiçbir sorun yaşatmayacaktır. Bu kural ve kanunlar hakkındaki bilgiler aşağıda ki maddeler halinde listelenmiştir.

  • İşletme sahibi müşteri istemese bile pos makinesinden çıkan belgelerin bir nüshasını müşteriye vermek zorundadır.
  • Müşteriye verilen ikinci nüsha işletmenin vergi uygulamalarında asıl belge olarak işlem görecektir.
  • İşletme sahipleri her gün sonunda yani bir sonraki güne sarkmadan (gece saat 12’yi geçmeden) gün sonu raporu almak ve bu raporu gerektiğinde ibraz etmek için saklamak zorundadır.
  • İşletme pos makinesinin verdiği bir belge var diye fatura veya fiş kesme zorunluluğundan kurtulmamakta pos makinesinden çıkan belge ile birlikte fatura ve fiş kesmek zorundadır.
  • Müşteriden %20 stopaj kesilecektir.
  • İşletmenin yaptığı işlemden hizmet bedeli olarak %8 KDV kesintisi yapılacaktır. (Sağlık Hizmetleri için geçerlidir.)

Yukarıdaki kurallara uyulduğu sürece pos makinesi ile yaptığınız satışlarda hukuki olarak bir sıkıntı yaşamazsınız.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar