Parapiyasasi.net
Powell’dan faiz artışı iletisi
Yazar: -07 Mart 2023
4

Fed Lideri Jerome Powell’ın bugün ABD Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşma gerçekleştirdi.

Powell yaptığı sunumda, bu yıl başlayacak güçlü ve sürdürülebilir ekonomik aktivitenin merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya sevk edebileceğini ve yüksek enflasyonla gayret etmek için muhtemelen faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını söyledi.

Powell, Senato Bankacılık Komitesi’de gerçekleşen konuşmasında, “Son ekonomik datalar beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının sonuncu düzeyinin muhtemelen daha evvel iddia edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor. Dataların tamamı daha süratli sıkılaştırmanın gerekli olduğunu gösterecek olsaydı, faiz artışlarının suratını artırmaya hazır olurduk.” dedi.

Powell’ın bu toplantıda faizlerin siyaset yapıcıların yalnızca birkaç hafta evvel beklediklerinden daha yüksek olacağının altını çizmesi bekleniyordu.

ABD’de bilhassa Demokrat Parti bölümü Powell’ın enflasyonla uğraşının ekonomiyi aşağı çekmesinden ve düşük gelirli bölümü zorlamasından tasa ediyor.

Fed geçtiğimiz yıl faizleri 8 kere yükselterek yüzde 4,5-4,75 düzeyine çıkarmıştı.

Powell Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nde sunum gerçekleştirecek.

(Sürecek)

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar