Parapiyasasi.net
Powell’dan şahin faiz bildirisi
Yazar: -08 Mart 2023
6

Powell’ın, ABD Kongresi’nde iki gün sürecek yarıyıllık Para Siyaseti Raporu’na ait sunumu başladı.

Powell, ABD Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı sunumda, bu yıl başlayacak güçlü ve sürdürülebilir ekonomik aktivitenin merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya sevk edebileceğini ve yüksek enflasyonun muhtemelen faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını söyledi.

Powell, Senato Bankacılık Komitesi’de gerçekleştirdiği konuşmasında, “Son ekonomik datalar beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının en son düzeyin muhtemelen daha evvel iddia edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor.” dedi.

“Enflasyonla uğraşta önümüzde uzun bir yol var”

İstihdam, harcama, fabrika üretimi ve enflasyona ait dataların, sadece birkaç hafta evvel görülen yumuşama eğilimlerini kısmen aksine çevirdiğini belirten Powell, enflasyonun son aylarda ölçülü hale gelmesine karşın enflasyonu tekrar yüzde 2’ye indirme sürecinde önlerinde daha uzun bir yolu olduğunu ve bu yolun “inişli çıkışlı olmasının muhtemel” olduğunu söyledi.

Fed geçtiğimiz yıl faizleri 8 kere yükselterek yüzde 4,5-4,75 düzeyine çıkarmıştı.

Powell Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nde de bir sunum gerçekleştirecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar