• YARIM ALTIN
  5.559,00
  % 0,79
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9982
  % 0,00
 • € EURO
  28,8195
  % 0,00
 • £ POUND
  33,5001
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7089
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,2792
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  714643,119
  % -0,12
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93

Prof. Dr. Selva Demiralp: Birinci çeyrek için büyüme bekliyoruz

Prof. Dr. Selva Demiralp: Birinci çeyrek için büyüme bekliyoruz

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp seçim sonrasında büyüme ve faiz konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Demiralp, birinci çeyrek için büyüme beklediklerini ama seçim sonrasında farklı senaryolar olacağından ötürü kesin bir şey söylemenin sıkıntı olacağının altını çizerek seçim sonrası büyümede yavaşlama beklediklerini söyledi.

Enflasyon konusunda da değerlendirmede bulunan Demiralp, “Enflasyon değerine büyümemizin sebebi daha fazla istihdam imkânı yaratabilmek ve işsizliği aşağı çekebilmek için yapılıyor. Geçen sene içerisinde işsizlik bir puan düşmüş yani o vakit bu ödediğimiz maliyete değdi mi? Yüzde 65’lik manşet bir enflasyon artışı var. İşsizlikte yüzde 1’lik bir düşüşe karşı toplumun yüzde 100’ünde bir yoksullaşma diye düşündüğümüz vakit ödenen maliyete değiyor mu? diye düşünmemiz gerekiyor” dedi.

Seçim sonrası devir hakkında değerlendirmelerini de paylaşan Demiralp, büyümenin yılın birinci çeyreğinde devam edeceğini lakin seçim sonrasında yavaşlama olacağını belirterek şunları söyledi:

“Seçim sonrasını konuşacak olursak, Koç Üniversitesi’ndeki arkadaşlarımla birlikte büyüme kestirimi yaptık. Bu yılın birinci içeriğine dair öngörü yapabilmek mümkün zira seçim sonrasında farklı senaryolar kelam konusu olacak. Birinci çeyrekte bir büyüme bekliyoruz, önemli olarak negatif gerçek faiz kelam konusu, beşerler bu ortamda tüketmeyi tercih ediyorlar zira mevduatım eriyor ve daha fazla enflasyonun geleceğini düşündükleri için tüketim ve harcamaya yöneliyorlar. Bu durum bizi birinci çeyrekte 4.7 üzere bir büyüme varsayımına ulaştırıyor.”

Seçim sonrası para siyasetleri konusunda da açıklamalarda bulunan Demiralp iki senaryo olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Senenin ikinci çeyreğinde bir yavaşlama bekliyoruz gerek elektrik tüketimi olsun gerek bankaların kredilerinde olsun, sıkılaşma olsun, artan enflasyonun alım gücünü azaltmaya başlamış olmasına dair emareler yavaşlama olacağını gösteriyor. Seçim sonrası para siyasetleri düşündüğümüz vakit şu iki senaryoyu düşünebiliriz; biri Millet İttifakı’nın parlamentoyu alması, başkası ise Cumhur İttifakı’nın parlamentoyu alması formunda… Bu iki ucun ne biçimde siyasetler uygulayacağı daha net. Millet İttifakı kademeli normalizasyon olacağını söylüyor ve bir faiz artışı makul görünüyor. Tahminen 15 baz puan kadar bir faiz artışı birinci başta olabilir. Şu anda mevduat faizleri o düzeyde, hür piyasada bu fiyatlamalar oluşmaya başlayabilir. Mevcut konjonktür devam eder ise ben kolay kolay faiz artışına gidileceğini, olağanlaşma olacağını düşünmüyorum. Mehmet Şimşek’le konuşmalar oluyor, halinde sinyaller gelse bile Cumhurbaşkanımız düzeyinden gelen bildiriler faiz indirimlerinin devam edeceği halinde mevcut siyasetlerinin sürdürüleceği konusunda bizim başımız epey net lakin mevcut sistemde, büyüme negatif düzeye geldiği vakit lakin bir olağanlaşma olabilir”

YORUMLAR YAZ