Parapiyasasi.net
PTT girişim tarihi ve detaylar
Yazar: -29 Ocak 2021
10

PTT Bank girişim tarihi özellikle PTT kullanıcıları veya banka müşterileri tarafından merak edilen konular arasında yerini almış durumda.

PTT, ülkemizdeki en eski kurumlardan birisi olarak yer alıyor. O kadar eski bir kurum ki Osmanlı Devleti’nden bu yana varlığını sürdürüyor. O zamanki adı teknolojinin de ilerleyişine bağlı olarak birkaç kez değişikliğe uğradı.

Günümüzde büyük bir şirket olan PTT hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Firmanın genel bilgilerinden bahsetmek gerekirse PTT posta, lojistik, telefon, bankacılık gibi pek çok alanda hizmet veriyor. Yıllık 423 milyon TL bütçeye sahip olan PTT’nin genel merkezi Ankara’nın Ulus semtinde yer alıyor. Günümüzde PTT mektup, telefon, telgraf, kargo, bankacılık ve telekomünikasyon gibi pek çok alanda hizmet sunmaya devam ediyor.

ptt girişim tarihi

PTT ve başarılı girişim tarihi

PTT henüz ilk kurulduğunda yalnızca posta hizmeti veriyordu. O zamanlar adı da PTT değildi. Posta teşkilatı olarak bilinen bu kurum, Tanzimat Fermanı sonrasında halkın posta ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 23 Ekim 1840 tarihinde kuruldu. Bu dönemlerde telgraf da ülkemizde yaygınlaşmaya başlıyordu. 1855 yılında düzenli bir telgraf hizmeti için Telgraf Müdürlüğü kuruldu.

İlerleyen yıllarda posta ve telgraf hizmetlerinin birleştirilmesi gündeme geldi. Bundan dolayı 1871 yılı itibariyle Posta ve Telgraf Nezareti hizmete girdi. Artık posta ve telgraf işlemleri tek bir noktadan yapılabiliyordu. 1876 yılında artık devlet ülkenin dışına çıkarak uluslararası alanda da posta hizmeti sağlamaya başladı. 1901 yılında koli ve havale işlemleri kabul edilmeye başlanırken 23 Mayıs 1909 yılında ilk manuel telefon santrali İstanbul’da hizmet vermeye başladı. Telefonun da hizmetlere eklenmesiyle Posta ve Telgraf Nezareti’nin yeni adı Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti olarak güncellendi.

Yıllar geçtikçe teknolojinin de gelişmesiyle hizmetlerinin kalitesini arttıran PTT, kendini daha da geliştirdi ve daha iyi hizmetler sunmaya başladı. Günümüzde bankacılık, lojistik ve posta gibi alanlarda hizmet vermeye devam eden firmanın kargo hizmetleri 3 Temmuz 2008 tarihinden beri devam ediyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar