Parapiyasasi.net
Putin ve Şi’nin Moskova’daki görüşmesi başladı
Yazar: -21 Mart 2023
7

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Kremlin Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin basına açık kısmında açıklama yaptı.

Şi’yi 3. kere devlet lideri seçilmesi münasebetiyle tebrik eden Putin, “Çin, son yıllarda kalkınma konusunda muazzam bir adım attı. Bu, tüm dünyada ilgi çekiyor, hatta biz de biraz kıskanıyoruz. Çin’de iktisadın gelişimi ve devletin güçlendirilmesi konusunda tesirli bir sistem kuruldu. Bu sistem, dünyadaki birçok ülkenin sistemlerinden çok daha tesirlidir. Bu bir gerçek. Piyasadaki düzenekler, epey inançlı bir siyasi rotayla uyuşuyor ve görünür sonuçlar doğuruyor.” sözlerini kullandı.

Çin’in, Şi’nin liderliğinde daha da gelişeceğini vurgulayan Putin, Şi’nin 10 yıl evvel devlet lideri olarak seçildiğinde de Rusya’ya ziyaret gerçekleştirdiğini anımsattı.

Putin, “Bu süreçte münasebetlerimizin geliştirilmesi istikametinde değerli adımlar attık. İkili ticaret hacmi iki kat artarak, 87 milyardan 185 milyar dolara ulaştı. Birçok ortak gayemiz var.” diye konuştu.

Çin idaresinin, ikili bağlantıların gelişmesine değer verdiğini ve yeni memleketler arası meselelerle ilgili “adil” ve “dengeli” durum sergilediğini belirten Putin, Çin’in Ukrayna’daki krizin tahliline ait tekliflerini incelediklerini söyledi.

Putin, bu mevzuyu da Şi ile görüşmede ele alacaklarını lisana getirerek “Adalet ve memleketler arası hukukun temel kararlarının uygulanmasını, tüm ülkeler için parçalanamaz güvenliğin sağlanmasını gerektiren unsurları benimsediğinizi biliyoruz. Müzakere sürecine her vakit açık olduğumuzu da biliyorsunuz. Elbette, hürmet duyduğumuz inisiyatifleriniz dahil bu bahisleri istişare edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya ile Çin’in milletlerarası alanda etkileşimini sürdürdüğüne dikkati çeken Putin, bunun çok kutuplu sistemin güçlendirilmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

Vladimir Putin, Şi ile iktisat alanındaki işbirliğine dair hususları da ele alacaklarını da kelamlarına ekledi.

“İşbirliğimiz ve yakın etkileşimimiz ile maksatlara birlikte ulaşacağız”

Çin Devlet Lideri Şi ise konuşmasına, Putin’i her vakit “değerli arkadaşım” diye isimlendirdiğini söz ederek başladı.

Yeniden seçilmesinden sonra birinci yurt dışı ziyaretini Rusya’ya yaptığını belirten Şi, 10 yıl evvel birinci kez Çin Devlet Lideri seçildiğinde de birinci yurt dışı ziyaretini tekrar Rusya’ya yaptığını hatırlattı.

Şi, Rusya ile münasebetlere çok bedel verdiklerini lisana getirerek en büyük komşu ülkeler olması gerekçesiyle bunun tarihi mantığı olduğuna işaret etti.

Çin ile Rusya’nın kapsamlı stratejik etkileşim ve işbirliği ortağı olduğunu söyleyen Şi, “Bu statü, ülkelerimiz ortasında yakın ilgiler olması gerektiğini belirlemektedir.” dedi.

Şi, Rusya’da gelecek yıl devlet başkanlığı seçimleri yapılacağına dikkati çekerek “Güçlü liderliğiniz sayesinde son yıllarda ülke için sonuç elde etme ve refaha ulaşmada kıymetli ilerleme kaydetti. Rus halkının güzel teşebbüslerinizde sizi desteklemeye devam edeceğinden eminim.” tabirlerini kullandı.

İki ülkenin ilerlerken birebir yahut emsal gayelere sahip olduğunu lisana getiren Şi, “Kalkınma ve refah amacımıza ulaşmak için her iki ülke de şu anda büyük gayret sarf ediyor. Örneğin, Çin modelinde modernizasyon gerçekleştirme vazifesini belirledik. Rusya da ülkenin kalkınması için tezli maksatlar belirledi. İşbirliğimiz ve yakın etkileşimimiz ile bu gayelere kesinlikle birlikte ulaşacağımıza eminim.” diye konuştu.

Şi, son yıllarda Çin ile Rusya ortasındaki bağlantıların gelişmesinden ötürü Putin’e minnettar olduğunu vurgulayarak “Çin ve Rusya milletlerarası stratejik iştirakinin geliştirilmesinde bir yandan dünyada adalet ve eşitliği sağlama amacına ulaşılmasını, başka yandan bu süreçte ülkelerimizin kalkınmasını ve refahını sağlamalıyız.” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar