• YARIM ALTIN
  5.527,00
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0375
  % 0,04
 • € EURO
  28,8210
  % -0,18
 • £ POUND
  33,3615
  % -0,48
 • ¥ YUAN
  3,7111
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2812
  % 1,36
 • BITCOIN/TL
  728675,732
  % -0,72
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Ripple (XRP) Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Ripple (XRP) Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Kripto paraların yükselen yıldızı Ripple’ın geleceği artık eskisi kadar parlak değil. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 22 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan basın açıklaması şok etkisi yaratmıştı. SEC, Ripple Labs Inc. Şirketinin yöneticileri Bradley Garlinghouse ve Christian Larsen’da dava açtığını açıklamıştı. Davanın nedeni ise iki yöneticinin kayıt dışı olarak 1,3 milyar dolarlık para toplaması.

SEC’in dava dilekçesinde Larsen ve Garlinghouse’un, Ripple şirketini finanse etmek amacıyla kayıt dışı sermaye topladığı yer alıyor. XRP satışını kayıt dışı gerçekleştirerek fon toplandığı iddia ediyor. Ek olarak, Ripple’ın aldığı hizmetlerin ödemesini XRP ile yapması başka bir problemi beraberinde getiriyor. Yöneticilerin ayrıca kişisel olarak 600 milyon dolar değerindeki XRP’yi kayıtsız şekilde sattığı dile getiriliyor. Davalılar, SEC yasasının kayıt esasını ihlal ettikleri için ciddi risklerle karşı karşıya. Bu durum Ripple’ın ani düşüşüne bir açıklama getiriyor.

Yatırımcılar Hızla Kaçıyor

Ocak 2018 tarihinde Ripple değeri 140 milyar dolar seviyesindeydi. Bugünkü piyasa değeri ise yalnızca 10 milyar dolar bandında. Toplam kaybın 130 milyar doları bulması, XRP’nin nasıl bir çöküş içine girdiğini daha kolay açıklıyor.

“Altcoinlerin lideri” sıfatını kaybeden Ripple için artık çok geç olabilir. Çoğu analiste göre XRP yöneticileri uyarılara kulak asmayarak milyarlarca dolarlık kayıtsız satış gerçekleştirdi. Yöneticiler büyük paralar kazandılar; ancak olan şirkete oldu. Analistlere göre tarihin en büyük üç çöküşü arasında XRP rahatlıkla gösterilebilir.

Kurumsal yatırımcılardan küçük yatırımcılara her kesimden insan XRP yatırımlarını geri çekiyor. Önde gelen kripto para borsalarının XRP’yi delist etmesi, kaçış sürecini hızlandıran diğer bir etken.

Coinbase’den Delist Kararı

Kripto para borsaları arasında bulunan Coinbase, 19 Ocak 2021 tarihinden itibaren Ripple’ı delist ediyor. 19 Ocak tarihinden itibaren Coinbase platformunda Ripple alım satımı mümkün olmayacak.

Binance.US XRP’yi Delist Etti

Coinbase’in ardından Binance.US da XRP’yi borsasından çıkardı. Binance.US, yalnızca Amerikan vatandaşlarının işlem yapabildiği bir platform. Binance global platformundan XRP ile ilgili bir yaptırım kararı henüz çıkmadı. Ancak analistlere göre bu kararın çıkması çok uzakta değil.

YORUMLAR YAZ