Parapiyasasi.net
Riskli binayı yenileme sürecinde bilmeniz gerekenler
Yazar: -08 Mart 2023
5
 • 01

  İlk adım olarak rastgele bir kat maliki, binasının riskli olup olmadığının tespitini bakanlığın yetkili kıldığı rastgele bir firmaya yahut belediyeye müracaat ederek yaptırmalı.

  Kiracının risk tespiti hakkı bulunmuyor fakat ilgili belediye yahut bakanlığa bu mevzuda başvurabilir. Bu talebi kabul edip etmemek belediye yahut bakanlığın takdirinde.

 • 02

  Hazırlanan rapor yönetime sunulduktan sonra 60 gün içerisinde binanın tahliyesi gerekiyor. Talep edilirse ek 30 gün müddet veriliyor. 90 gün sonra binanın elektrik, su, doğalgazı kesiliyor.

 • 03

  Rapor onaylanıp katılaştıktan sonra kiracılara tahliye ihbarnamelerinin gönderilmesi gerekiyor.

 • 04

  İmar yönetmeliğine nazaran yeni yapılacak olan binanın proje ve keşifleri hazırlanıyor. 6306 sayılı yönetmeliğe nazaran karar tutanağı düzenlenip arsa hissesi oranları ile en az 3’te 2 çoğunluk sağlanmalı.

 • 05

  3’te 2 karar alındığı taktirde itiraz edenlere yahut karara katılmayanlara ihbarname gönderilerek 15 gün müddet verilmesi gerekiyor.

  Tebligat mühleti içinde karara katılmayanlar kararı ve mukaveleyi imzalamadıkları taktirde, ilgili kamu yönetimine hisse satış süreçlerinin yapılması için müracaatta bulunulmalı ve hisse satışı gerçekleşmeli.

 • 06 transparent

  İnşaatı yapacak olan lisanslı müteahhit ile üretim kontratı yapılmalı.

  Binanın, mutabakatlı tahliyesi gerçekleştikten sonra istenirse kira yardımı müracaatı yapılmalı. Mülk sahipleri isterse bina imali için dönüşüm kredisine başvurmalı.

 • 07 transparent

  Kentsel dönüşüm kapsamında kredi fiyatı en fazla 600 bin TL. Birden fazla bağımsız kısma sahip olan hak sahipleri için en fazla 3 milyon TL kredi kullanılabiliyor.

 • 08 transparent

  Kentsel dönüşüm kredilerinde standart konutlar için yıllık yüzde 6, B sınıfı güç verimliliği sertifikasına sahip konut için yüzde 6.5, A sınıfı güç verimliliği sertifikasına sahip konut için yüzde 7 faiz takviyesi var.

  Ayrıca dönüşüm projesi çerçevesinde yeni inşaat alanlarında da KDV yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar