Parapiyasasi.net
Rüçhan Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılır?
Yazar: -15 Nisan 2021
40

Özellikle hisse senetleri ile ilgilenen kişilerin “Rüçhan hakkı nedir? Nasıl kullanılır?” gibi soruların cevaplarını aradığı görülür. Şirketlerin hisse senetlerini alarak yatırım yapmak isteyenlerin ya da şirketler üzerinde pay sahibi olanların rüçhan hakkı konusunda bilgi edinmelerinde fayda vardır. Çünkü bazı hallerde öncelik sağlayan bu hak önemli ekonomik kazançlar getirebilir.

Rüçhan Hakkı Nedir?

Şirketlerin bedelli sermaye artırmaya karar vermesi halinde bölünen hisseleri öncelikli olarak satın alabilecek kişiler daha önceden şirkette pay sahibi olanlardır. Bu öncelik hakkına rüçhan hakkı denir.

Daha basit şekilde açıklamak gerekirse şirketlerin sermayeleri hisselere bölünür. Bu hisseleri temsil eden hisse senetlerine sahip olan kişiler şirket ortağı sayılır. Bazen şirketler sermaye artırmak, nakit elde etmek, finansal sıkışıklıktan kurtulmak gibi amaçlarla bedelli sermaye artırımına gider.

Bunun için yeni hisse senetleri hazırlanır ve satılır. Önceden hisse senedi sahibi olan ortaklar ellerindeki hisse oranında yeni senetleri almak için rüçhan hakkını kullanabilir. Bu oranlar bedelli sermaye artırım miktarına göre otomatik şekilde tanımlanır.

rüçhan hakkı nedir? nasıl kullanılır?
Rüçhan Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

Rüçhan hakkı, Türk Ticaret kanununda düzenlenmiş bir haktır. Bu hakkın kullanılabilmesi için şirket tarafından başkaca şartlar konulamaz ve hakkın kullanılması engellenemez. Sermaye artırımına giden şirketin önceki hisseleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından şirkete teslim edilir.

Bu aşamadan sonra ortaklar bedelli sermaye artırımından pay alma hakkını kullanabilir. Rüçhan hakkının kullanılabilmesi için ortaklara 15 gün ile 60 gün arasında bir süre verilir. Ortaklar rüçhan hakkı sahibi oldukları oranda hisseyi yasal süre içinde satın almaz ya da satın almayacağını bildirirse hisselerin başka kişilere satışı mümkün hale gelir.

Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı

Rüçhan hakkı sahibine olan ortaklar bu hakkı kullanmak zorunda değildir. Dilerlerse bu paylarını rüçhan hakkı kupon pazarında satabilirler. Satışa çıkarılan bu hisseler R harfi ile kodlanır. R harfi ile kodlanan hisselerin satışı borsa üzerinden yapılır. Alıcılar bu kodu gördüklerinde yeni şirket hisselerini satın alabilir. R kodlu bedelli sermaye artırımı hisse senetlerini satın alan kişiler normal hisse senedi sahibi olanlarla aynı haklara sahip olur.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar