Parapiyasasi.net
Rusya Merkez Bankası beklentiler dahilinde faizi sabit tuttu
Yazar: -17 Mart 2023
6

Rusya Merkez Bankası, enflasyonun bu ay düşmeye başlamasıyla birlikte üst üste dördüncü toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 7,50 oranında sabit tuttu. Bloomberg tarafından gerçekleştirilen ankete katılan tüm ekonomistlerin varsayımları faizin sabit tutulacağı tarafındaydı.

Banka ayrıyeten, daha yüksek borçlanma maliyetlerinin yakında devreye girebileceğine dair evvelki açıklamalarını da sürdürdü.

Karar metninde, enflasyona ait risklerin artması durumunda bankanın bir sonraki toplantılarda faiz oranındaki artışı değerlendirebileceği kaydedildi.

UBS Group AG, Barclays Plc ve Morgan Stanley üzere bankalardaki ekonomistler, Rusya Merkez Bankası’nın önümüzdeki çeyrekte faiz oranlarını artıracağını öngörüyordu. Lakin başka ekonomistler, faiz oranının yüzde 7,5’ta kalacağını ve hatta önümüzdeki aylarda düşeceği konusunda daha geniş bir fikir birliğinin oluşturduğunu açıkladı.

Rusya Merkez Bankası en son faiz oranlarını Ukrayna savaşının başlamasının çabucak akabinde yükseltmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar