Parapiyasasi.net
Rusya Merkez Bankası’ndan istihdam açığı ve enflasyon uyarısı
Yazar: -18 Mayıs 2023
5

Rusya Merkez Bankası, ülkede sermaye ve istihdama erişimin, yaptırımlar ve global ticaretteki gelişmelerden etkileneceği yorumunu yaparak, “Rus ekonomisindeki yapısal dönüşüm süreci, önümüzdeki yıllarda Rus iktisadı için temel zorluk olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Para Siyaseti Görünümü” başlıklı raporda, ülke iktisadına ait değerlendirmelere yer verildi.

Rus iktisadı için dış şartların 2022’de değerli oranda değiştiğine işaret edilen raporda, “Rus gerçek ve finans kesimlerine gibisi görülmemiş yaptırımlar uygulandı. Bu da bir dönüşüm süreci başlattı. Rus ekonomisindeki yapısal dönüşüm süreci, önümüzdeki yıllarda Rus iktisadı için temel zorluk olacaktır” denildi.

Ekonominin yeni şartlara ahenk sağlamasına yönelik birinci kademenin “büyük ölçüde” muvaffakiyetle tamamlandığı vurgulanan raporda, “Gelecekte, Rus iktisadının yapısal dönüşüm süreci, üretimin mevcudiyetine ve verimliliklerine bağlı olacaktır. Sermaye ve istihdama erişim ise yaptırımlardan, global ticaretin tekrar yapılandırılmasından, iklim siyasetinden ve istihdam için artan global rekabetten etkilenecektir.” değerlendirmesi yapıldı.

“Üretkenlik şokları yaşanabilir”

Raporda, ülkedeki kimi şirketlerin üretim odaklarında değerli değişimlerin yaşanacağını ve bu şirketlerin artık öteki eserlere odaklanmak zorunda kalacağı vurgulandı.

Teknolojik eserlerin ithalatına yönelik kısıtlamalar nedeniyle üretim süreçlerinde de değişimler yaşanacağı belirtilen raporda, Rusya’daki demografik yapının da gelecekte istihdam gücünü olumsuz istikamette etkileyeceği kaydedildi.

İş gücü açığı nedeniyle “üretkenlik şoklarının” yaşanabileceğine işaret edilen raporda, “Sınırlı sermaye ve iş gücü kıtlıkları üretkenlik şoklarına yol açabilir. Olumsuz üretkenlik şoklarının önümüzdeki birkaç yıl içinde yaşanması mümkündür. Bu nedenle enflasyonist baskılar da artabilir” denildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar