Parapiyasasi.net
Rusya Merkez Bankası’nın İsviçre’deki varlıkları açıklandı
Yazar: -10 Mayıs 2023
6

İsviçre Devlet İktisat Sekreterliği (SECO) Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik 10. yaptırım paketinin yeni raporlama yükümlülükleri kapsamında, ülkedeki Rusya Merkez Bankası varlıklarına ait dataları yayınladı.

Buna nazaran, İsviçre genelinde 7,4 milyar İsviçre frangı (8,3 milyar dolar) pahasında Rusya Merkez Bankası varlığı tutuluyor.

Söz konusu varlıkların yönetilmesine ait süreçlerin, Rusya-Ukrayna savaşının akabinde yasaklandığı belirtilerek, İsviçre hükümetinin Rusya Merkez Bankası varlıkları ve rezervlerinin ölçüsü hakkında bugün bilgilendirildiği aktarıldı.

Üç ayda sistemli açıklama yapılacak

Açıklamada, Rusya Merkez Bankası’nın İsviçre’deki varlıklarının, yaptırım uygulanan Rus iş insanları yahut Rus şirketlerine ilişkin olduğu için dondurulan 7,5 milyar frank bedelindeki varlıklarla karıştırılmaması gerektiği aktarılarak, Rusya Merkez Bankası rezervleri ve varlıklarını bildirmenin mecburî olmaya devam edeceği ve sayıların 3 ayda bir sistemli olarak açıklanacağı duyuruldu.

Yurt dışında tutulan Rusya Merkez Bankası varlıklarına kalıcı olarak el konulması ve bu varlıkların Ukrayna’nın yine inşası için kullanılması konusunda AB genelinde tartışmalar olduğu hatırlatılan açıklamada, İsviçre hükümetinin bu tartışmaları “yakından” takip ettiği kaydedildi.

İsviçre, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bir yıl sonra, Şubat 2023’te AB tarafından Rusya’ya yönelik 10. yaptırım paketine katılarak “tarihi tarafsızlığına” son vermişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar