Parapiyasasi.net
Rusya’daki büyük şirketlerden ek gelir vergisi alınması planlanıyor
Yazar: -28 Nisan 2023
8

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, St. Petersburg’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkedeki kimi şirketlerden tek seferlik ek gelir vergisi alınmasına yönelik yasa tasarısının hazırlandığını söyledi.

Tasarının evvel ülkedeki çeşitli kurumlara gönderileceğini anlatan Siluanov, Rus Endüstriciler ve Teşebbüsçüler Birliği ile de istişareler yürüteceklerini kaydetti.

Siluanov, kelam konusu yasa tasarısının yakında hükümete de sunulup sunulmayacağına yönelik bir soruya “Evet, yakında sunulacak” karşılığını verdi.

Söz konusu tasarının yasalaşması halinde ülkedeki vergi mükellefi şirketlerin yüzde 10’unun etkileneceğini vurgulayan Siluanov, petrol ve kömür şirketlerinin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelere de çeşitli muafiyetlerin uygulanacağını söyledi.

Siluanov, 17 Şubat’ta yaptığı açıklamada, tek seferlik ek gelir vergisi sayesinde bütçeye ek 300 milyar ruble (yaklaşık 3,8 milyar dolar) gelir sağlamayı hedeflediklerini söylemişti.

Rusya’da bütçe açığı 2022’de 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ile GSYH’nin yüzde 2,3’ü düzeyinde gerçekleşmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar