Parapiyasasi.net
Rusya’dan ‘tahıl anlaşması’ kararı
Yazar: -13 Mart 2023
7

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin, Moskova’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından inançlı tahıl ihracatına müsaade veren mutabakatın yenilenmesine itiraz etmediğini, lakin sadece 60 günlük bir mühlet için, yani evvelki yenileme mühletinin yarısı kadar olmasını onaylayacaklarını duyurdu.

Vershinin, Cenevre’de BM yetkilileriyle görüştükten sonra açıklamalarda bulundu.

Vershinin, Birleşmiş Milletler ticaret yetkilisi Rebeca Grynspan ve yardım sorumlusu Martin Griffiths ile yaptığı görüşmelerin akabinde yaptığı açıklamada, “kapsamlı ve samimi bir görüşmeye” karşın Rusya’nın tarım ihracatçıları üzerindeki kısıtlamaların devam ettiğini kaydettiğini söyledi.

Rusya, ülkenin ziraî ihracatının Batı tarafından açıkça maksat alınmamasına karşın, ödemeler, lojistik ve sigorta kesimlerine yönelik yaptırımların kendi tahıl ve gübrelerini ihraç edebilmesinin önünde bir pürüz oluşturduğunu savundu.

Vershinin, “Rusya, 18 Mart’ta ikinci periyodu sona erdikten sonra ‘Karadeniz Teşebbüsü’nün bir sefer daha uzatılmasına itiraz etmiyor, yalnızca 60 gün için. Bundan sonraki duruşumuz, ziraî ihracatımızın olağanlaşması konusunda kelamda değil, fiiliyatta somut ilerleme sağlanmasıyla belirlenecektir” sözlerini kullandı.

Kasım ayında 120 gün uzatılan muahede, 18 Mart’ta yenilenecek.

“BM’den açıklama”

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ve BM’nin arabuluculuğu ile Rusya ve Ukrayna ortasında imzalanan Karedeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’nin “bütünlüğü ve devamını” sağlamak için çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’ni 6 ay daha uzatma kararına ait konuştu.

Dujarric, “BM’nin Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’na olan bağlılığı sürüyor” tabirini kullandı.

BM’nin tıpkı vakitte Rus besin ve gübre eserlerinin ihracatını kolaylaştırmaya ait gayretlerini da sürdürdüğünü aktaran Dujarric, “BM, muahedenin bütünlüğü ve devamını sağlamak için her türlü çabayı sarf etmeye devam edecektir” dedi.

“Yaptırım yok kimi maniler var”

BM ve Moskova idaresi ortasında Rus besin ve gübre eserlerinin ihracatına ait imzalanan mutabakat zaptını uygulamak için BM’nin özel dal, Rusya, Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD ile birlikte çalıştığına işaret eden Dujarric, “Rus besin ve gübre eserlerine yönelik bir yaptırım yok lakin ortada bir savaş var. Bu nedenle, yaptırım olmasa da özel kesimin çatışma ortamında faaliyet gösterirken karşılaştığı birtakım pürüzler var” diye konuştu.

Dujarric, BM’nin bu bağlamda birtakım ülkelere takviye mektubu göndererek bankaların ve şirketlerin faaliyetlerini kolaylaştırmaya çalıştırdıklarını bildirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar