• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7426
  % 0,28
 • € EURO
  29,5705
  % 0,46
 • £ POUND
  34,2833
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  3,8006
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2864
  % 1,07
 • BITCOIN/TL
  743174,336
  % -1,08
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Rusya’dan yaptırım yılında offshore hesaplara devasa akış

Rusya’dan yaptırım yılında offshore hesaplara devasa akış

Rusya, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’nın işgali nedeniyle yaptırımları sıkılaştırma gayretlerine karşılık geçtiğimiz yıl emtia ihracatından kazanılan 227 milyar dolarlık beklenmedik karın yaklaşık üçte birini biriktirerek yurt dışındaki hesaplarına tutuyor.

Bloomberg Economics’in değerlendirmesine nazaran yaklaşık 80 milyar dolar meblağında nakit, gayrimenkul ve yatırım yurt dışındaki iştiraklere dağıtılmış durumda. Bu varlıkların, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya düzenlediği hücumdan bu yana mali durumunu sürdürmesine yardımcı olan rekor cari fazlanın bir yan eseri olarak gölge rezervler olarak misyon yaptığı bedellendiriliyor.

İngiltere merkezli Memleketler arası Stratejik Araştırma Enstitüsü Ekonomisti Maria Shagina mevzuyla ilgili, “Avrupa’nın Rusya’nın güç bölümünü hedeflemede gecikmesi nedeniyle Rusya tarihinin en büyük cari fazlalarından birini biriktirebildi. Bu Rusya’nın Mart 2022’de Merkez Bankası varlıklarının dondurulmasının tesirini fiilen ortadan kaldırdı” değerlendirmesinde bulundu.

Yurt dışında artmaya devam eden rastgele bir yeni kar, bilhassa bu fonlar devlet tarafından denetim ediliyorsa, Rusya’nın düşmanları için cazip bir maksat haline gelebilir. Devlet Rusya’nın en büyük ihracatçılarının birçoğunun hissedarı olması geçen yılki beklenmedik yararlara katkıda bulunmuş olsa da bu durum paranın nereye gittiği ve kimin denetim ettiği sorusunu büyük bir gizem haline getiriyor.

Rusya geçtiğimiz yıl GSYİH’sının yaklaşık yüzde 5’ine muadil milletlerarası varlık elde etti. Bu sayı petrol fiyatlarının yüksek olduğu ve Merkez Bankası’nın sonlu Döviz müdahalelerinin olduğu 2009-2013 ortalamasına yakın.

Rusya ithalatı artırmaya yönelik düzenlemeleri gevşetti

Rusya Ekonomisti Aleksander Isakov kelam konusu varlıklarla ilgili, “Uluslararası varlıkların biriktirilmesi kasıtlı olmaktan çok zorlandı. Yaptırımlar Rusları ithalata kısmaya iterken, emtia fiyatları ihracatı artırdı. Rus hükümeti ise şirketleri yabancı varlık oluşturmaya motive etmek yerine içerdeki enflasyonu istikrara kavuşturmak için muhtaçlık duyduğu ithalatı artırmaya yardımcı olmak için düzenlemeleri gevşetti” sözlerini kullandı.

Ukrayna’nın Kanada ve Almanya üzere destekçileri, ülkenin tekrar inşasına yardımcı olmak ve kayıplarını telafi etmek için milyarlarca dolarlık dondurulmuş Rus varlıklarını kullanmayı ortaya atarken yurtdışındaki Rus fonlarının bahtı giderek daha fazla odak noktası haline gelmiş durumda.

Devlet kurumu olan Rusya Dış Ticaret Akademisi’nden Aleksander Knobel, yurt dışında biriken varlıkların ihracatçılara uygulanan harikulâde vergiler yoluyla değerlendirilebilecek bir kaynak olduğunu ve bu tıp gölge rezervlerin resmi olarak çeşitli formlarda devletine faydasına kullanılabileceğini belirtti. Knobel, Avrupa Birliği’nin Rus güç kaynaklarına daha az bağımlı hale gelmesiyle yurt dışındaki fonların mümkün bir yaptırım amacı olarak daha fazla dikkat çekeceğini vurguladı.

Finansal tıkanma

Geçen yıl Rusya Merkez Bankası’na yönelik gibisi görülmemiş kısıtlamalar, rezervlerinin yaklaşık 300 milyar dolarını bloke ederek, yuan ve altın dışında çok fazla yatırım seçeneği kalmamasına neden olmuştu.

Öte yandan son periyotta düşük emtia fiyatları ve petrol ihracatına yönelik yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesiyle cari süreçler fazlası keskin halde düştü. Rusya Merkez Bankası bu yıl sayının 66 milyar dolar, 2024’te 48 milyar dolar ve 2025’te ise 41 milyar dolar olacağını öngörüyor.

Yabancı hükümetler yurtdışındaki yeni Rus fonlarının sahipliğini belirleyip bunları devlete bağlayabilse bile, elde edilen sayı muhtemelen resmi varsayımlardan daha küçük olacaktır.

Merkez bankası’na nazaran Rusya’nın geçen yıl net dış varlık alımı 107 milyar dolara ulaşırken, Bloomberg Economics bu sayıda yaklaşık 21 milyar dolar sapma olabileceğini kestirim ediyor.

YORUMLAR YAZ