Parapiyasasi.net
Sabancı, 2030’a kadar emisyonlarını yüzde 42 azaltacak
Yazar: -09 Mayıs 2023
13

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, Bilime Dayalı Amaçlar Teşebbüsü (SBTi) ile uyum halinde 2030’a kadar direkt karbon emisyonlarını en az yüzde 42 düzeyinde azaltarak “Net Sıfır” amaçları doğrultusunda da değerli bir adım atmış olacaklarını bildirdi. Topluluk, geçen devirde, 2050’ye kadar sera gazı emisyonlarında “Net Sıfır” düzeyine ulaşma taahhüdünde bulunmuştu.

Dünyanın en saygın global standartlarından biri gösterilen Bilime Dayalı Amaçlar Teşebbüsü’nün (Science Based Targets initiative – SBTi) teklifleri doğrultusunda, 2030’a kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını yüzde 42 oranında azaltacak olan Sabancı Holding, iklim acil durumu ile çabaya öncülük etmeyi sürdürecek.

Bu doğrultuda, başta yenilenebilir güç kullanımı, alternatif yakıtlar, hammadde ikamesi, elektrik kayıp-kaçak azaltma, yeşil hidrojen kullanımı üzere çeşitli inisiyatifleri hayata geçirecek olan Sabancı Topluluğu, “yeni ekonomi” yatırımlarıyla da sürdürülebilirlik yaklaşımını güçlendirecek.

İlk olarak 2021’in başında açıkladıkları 2050 “Net Sıfır” gayeleriyle, bu bahiste uzun vadeli taahhütte bulunarak Türkiye’de holdingler ortasında bir unsur imza attıklarını aktaran Sabancı Holding CEO’su Alper şunları kaydetti:

“Bu husustaki kararlı duruşumuzu, 2022’deki başarılarımızla da desteklemeyi sürdürdük. Dünyanın önde gelen ÇSY derecelendirme kuruluşlarından MSCI ÇSY Derecelendirmesinde, son 3 yılda 3 kademe birden not artışı alarak 2022 yılında A notuna ulaştık. Sabancı Holding olarak, 2022 içerisinde BIST’te süreç gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı en yüksek şirketlerin yer aldığı BIST 25 Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil edildik. Ayrıyeten dünyanın bu alandaki en değerli endeksleri ortasında kabul edilen CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Küresel A Listesi’nde Türkiye’den yer alan 9 şirketin 3’ü Sabancı Topluluğu’ndan oldu.”

Alper, Sabancı’nın sürdürülebilirlik konusunda ortaya koyduğu duruşun ülke için de çok değerli olduğuna inandıklarını tabir etti.

Bu yüzden de kendilerine koyacakları orta gayelerle buradaki kararlılığı bir sefer daha ortaya koymak istediklerini vurgulayan Alper, şu değerlendirmede bulundu:

“Bilime Dayalı Maksatlar Teşebbüsü (SBTi) ile uyum halinde 2030’a kadar direkt karbon emisyonlarımızı en az yüzde 42 düzeyinde azaltarak, Net Sıfır gayemiz doğrultusunda da değerli bir adım atmış olacağız. En geç 2025 sonunda ise yüzde 15’lik azaltımı yakalamış olmayı amaçlıyoruz. Bu gaye yalnızca holdingi değil, tüm topluluk şirketlerimizin direkt karbon emisyonlarını kapsıyor. Bu maksatlar doğrultusunda, bir yandan iş kollarımızda dijitalleşme ve verimlilik konusunda kıymetli adımlar atarken bir yandan da global büyüme stratejimizin odağında yer alan ‘yeni ekonomiye’ tartı vermeyi sürdüreceğiz.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar