Parapiyasasi.net
Sanayi Bakanı Açıkladı: Bosch Türkiye’ye 500 Milyon Ek Yatırım Gerçekleştirecek
Yazar: -15 Nisan 2020
25

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamayla müjdeli haberi verdı. Varank’ın yaptığı açıklamayla Alman Bosch markasının Türkiye’ye yüksek basınç pompası üretmek için 500 milyon liralık ek yatırım gerçekleştireceği duyuruldu. Varank twitter hesabından yaptığı açıklamada dış yatırım ve istihdam ile ilgili haberler verdi. Varank yaptığı açıkalmada Bosch’un Bursa’daki yatırımını büyütme kararı aldığını, 500 milyon liralık ek yatırımla Türkiye’de yeni nesil yüksek basınç pompaları üreteceğini duyurdu. Ayrıca Varank twitter mesajının yanında konu ile ilgili Resmi Gazete’de çıkan kararı da paylaştı.

Resmi Gazetede çıkan bu karara göre yüksek basınca sahip benzinli enjektör üretim tesisi proje bazlı devlet yardımı kararında değişime gidildi. Kararda ”yeni nesil yüksek basınçlı benzin enjektör” olarak geçen yatırım konusu ”yeni nesil yüksek basınçlı benzinli enjektör ve yüksek basınç pompası” şeklinde değiştirilmiş oldu.500 milyon ek yatirim

Belirlenen Nitelikli Personel Sayısı Yeniden Düzenlendi

Alınan kararda yatırım süresi sonunda yapılması düşünülen ürünler ve üretime ilişkin mevcut kapasiteye yıllık 7 milyon adet yeni nesil benzinli enjektörle birlikte 900.000 adet yüksek basınç pompası üretimi de eklendi.1.24 milyar TL lira olarak tahmin edilen toplam sabit yatırım tutarı 1.74 milyar TL’ye yükseltildi. Ayrıca 314 olarak belirlenen istihdam sayısı ise 606 olarak revize edildi. Nitelikli personel sayısı da 14’ten 40’a yükseltildi.

Karara bağlı olarak desteklerde de değişiklik yapıldığı görüldü. Buna göre azami 20 milyon TL olarak belirlenen nitelikli personel destek miktarı 40 milyon TL’ye çıkarıldı. 100 milyon TL olarak öngörülen enerji desteği ise 140 milyon TL’ye yükseltildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar