Parapiyasasi.net
Sarsıntı bölgesi için TOBB’dan proje
Yazar: -05 Mart 2023
8

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 12 sanayi odasının lideri, 6 Şubat’taki sarsıntılardan etkilenen 11 ilin ekonomilerinin yine canlandırılması ve olağanlaşma sürecine katkı sağlamak maksadıyla, TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında bir ortaya geldi.

TOBB’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, istişare toplantısı İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri Erdal Bahçıvan’ın mesken sahipliğinde gerçekleşti. Yaklaşık 5 saat süren toplantı sonucunda, zelzele bölgesinde iktisadın ve istihdamın tekrar canlandırılması için 5 projenin hayata geçirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Bu kapsamda başlatılan projeler ve hayata geçirilmesinin yararlı olacağı bedellendirilen teklifler şöyle:

“Tedarikçim sarsıntı bölgesinden”

“Özellikle büyük ölçekli şirketleri, ham unsur ve yarı mamul tedariklerini zelzele bölgesindeki firmalardan karşılamaya davet ediyoruz” denilen tekliflerde, bu çerçevede TOBB sanayi data tabanından bölgedeki üreticilerle gerekli eşleştirmeleri yaparak, bölgedeki ticaretin yine canlanması hedefleniyor. Tüm vilayetlerdeki oda ve borsalar ile 65 kesim meclisi üyelerine yönelik bilgilendirme yapılarak, ülke genelinde iş etraflarının projeye iştirakinin sağlanması planlanıyor.

Ulusal besin perakendecileri çalışması

Oda ve borsalar ile bölüm meclisleri kanalıyla ulusal çapta faaliyet gösteren besin perakendecilerinin tarım ve besin eserleriyle ham husus alımlarını sarsıntı bölgesindeki üreticilerden yapması amaçlanıyor. Bu mevzuda başlatılan çalışmalar hızlandırılacak.

E-ticaret pazaryerlerinden olumlu ayrım

TOBB e-Ticaret Kesim Meclisi kanalıyla başlatılan pazaryerlerinin sarsıntı bölgesindeki firmalardan tüketiciye ulaştırılacak eserler için komite almaması uygulamasının dal genelindeki tüm firmalara yaygınlaştırılması ve bölgedeki üreticilerin ön plana çıkarılması planlanıyor. Bölgeden internet üzerinden yapılacak satışların, kargo masraflarının düşürülmesi için de kargo şirketleri nezdinde teşebbüslerde bulunulacak.

Teknik dayanak temini

İstihdamın ve ekonomik aktivitenin tekrar canlandırılması, hasar gören üretim tesislerinin tekrar faaliyete başlayabilmesi için oda ve borsalar vasıtasıyla ve üyelerin katkılarıyla teknik takviye seferberliği başlatılacak.

Çalışanlara ek gelir desteği

Deprem bölgesindeki istihdamın toparlanması gayesiyle 2023 yılı boyunca çalışanlardan kesilen gelir vergisi ve sigorta priminin çalışanlara iade edilmesinin yararlı olacağı bedellendiriliyor. Böylelikle kelam konusu kesintilerin çalışanlara ek gelir olarak yansıtılması sağlanmış olacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar