Parapiyasasi.net
Sarsıntı felaketi sonrası AFAD’tan ‘çığ’ uyarısı
Yazar: -15 Şubat 2023
9

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 vilayette büyük yıkımlara neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelelerle ilgili AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar’dan açıklama geldi.

Bölgede 10 dakikada bir hissedilecek seviyede artçı zelzeleler olduğunu belirten AFAD Zelzele ve Risk Azaltma Müdürü Tatar, “Şu ana kadar 3858 artçı yaşandı. Konuştuğumuz dakikalarda bile 3 bin 900’ü aştığını söyleyebiliriz” dedi.

Tatar ayrıyeten bölgede kar yağışı görüldüğünü belirterek “çığ” ihtarında bulundu. Tatar, “Depremler sonrasında 30 katrilyon jul büyüklüğünde güç açığa çıktı. Ortaya çıkan güç çok büyük, hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı meskenlere girmemelerini rica ediyoruz. Kimi kar yağan noktalarda artçı sarsıntılarla birlikte çığ meydana gelebilir” dedi.

Orhan Tatar’ın yaptığı açıklamalardan satırbaşları şölye:

– Bu sarsıntı anadolu coğrafyasının son 2 bin yılda yaşadığı en büyük zelzele. Bu 2 sarsıntının toplam tesir müddeti 2 dakikalık bir mühlete yayılıyor. Derinliği ortalama 8.5 ile 10 kilometre. Yer kabuğunda alandan gelen bilgilere nazaran 7 metreye kadar yer değiştirmeler var.

– Ortaya çıkan güç çok büyük, hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı meskenlere girmemelerini rica ediyoruz. Kimi kar yağan noktalarda artçı sarsıntılarla birlikte çığ meydana gelebilir.

– Şu ana kadar elde edilen bilgilere nazaran 400 kilometre üzerinde yüzey kırığının oluştuğunu biliyoruz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar