Parapiyasasi.net
Sarsıntıda zayıf kapsama performansının perde ardı
Yazar: -23 Şubat 2023
10

Kamuoyu afet anında birinci kritik saatlerde irtibat altyapısının aktif bir halde kullanılabilmesi açısından Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde yaşanan bağlantı aksaklıklarını irdelemeye devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde birinci günlerde yaşanan aksaklık problemin ne kadar kritik olduğuna dikkat çekerken, bu sarsıntılardan iki hafta sonra yaşanan Hatay merkezli sarsıntıda de tıpkı problemlerin baş göstermesi bahsin aciliyetine işaret etti.

Depremin birinci günlerinde alçak yörünge uyduları, insansız hava teknolojileri ve başka alternatiflerin faal bir biçimde kullanılamadığı görülürken, afet anında en temel tahlillerden biri olan gezici baz istasyonlarından da kâfi randıman alınamadı.

Bu istasyonların kapasitesi konusundaki eksikliklerle birlikte, kelam konusu istasyonlara güç temininde yaşanan aksaklıklar da bu irtibat alternatifinin zelzele anındaki ağır bağlantı muhtaçlığını karşılamamasına yol açtı.

Bloomberg HT’ye konuşan uzmanlar sarsıntı anında ortaya çıkan kapsama meselesinin zelzele öncesine uzanan kimi istikametlerine dikkat çekti.

Sektör meclisinde kapsama sorunu gündemi

Uzmanlar, zelzeleden evvel Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) telekomünikasyon dal meclisi toplantısında Türkiye’nin genelinde kapsama konusunun gündeme geldiğini tabir etti.

Bulut şirketlerinin Twitter, Youtube ve Netflix üzere şirketlere erişimle ilgili raporlama yaptığını belirten telekomünikasyon uzmanları bu platformlara hangi ülkeden, kaç kullanıcının ne vakit ve nasıl eriştiğiyle ilgili bilgi verdiğini, bu verilen bilgilerle ortaya çıkan raporlamada bir kapsama alanı-hız haritası oluştuğunu tabir etti.

Küresel olarak taşınabilir operatörlerden ve telekomünikasyon bölümüyle ilgili şirketlerden oluşan GSM Association (GSMA) tarafından yayımlanan bir global kapsama haritası olduğunu belirten uzmanlar zelzeleden evvel Turkcell’in haritasının farklı olduğunu, bu haritada her yerde kapsama olmadığının belirtildiğine dikkat çekti.

Depremden sonra yaşanan aksaklıkların akabinde tenkitlerin ortaya çıkışıyla şirketlerin gönderdiği haritada bu kere tüm Türkiye’yi kapsadıkları tarafında raporlama yaptıkları belirtildi.

Evrensel hizmet fonu kaynağına ne oldu?

Kapsama konusunda gündeme gelen hususlardan birisi de kozmik hizmet fonu ismi altında toplanan kaynaklar oldu.

Evrensel Hizmet Kanunu ile düzenlenen fonla kapsama olanı olmayan yerlerde irtibat sağlanmasını temin etmek amaçlanıyor.

İlgili kanunda emel tam olarak şöyle söz ediliyor: Kamu hizmeti niteliğini haiz, fakat işletmeciler
tarafından karşılanmasında mali zahmet bulunan kozmik hizmetin sağlanması, yürütülmesi ve
elektronik haberleşme kesimi ile bu Kanun kapsamında belirlenen öbür alanlarda evrensel
hizmet yükümlülüğünün yerine getirilmesi.

2005 yılında yürürlüğe giren fonun nerede, nasıl kullanıldığı, GSM operatörlerinden kesilen kaynakların maksadına uygun kullanılıp kullanılmadığı da soru işaretleri olarak öne çıktı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar