Parapiyasasi.net
Savaş sonrası Almanya’da güç fiyatları yükseldi
Yazar: -23 Şubat 2023
10

Rusya-Ukrayna Savaşı, Almanya güç piyasasını sarsarken, ülkede güç eserlerinin genel olarak daha değerli hale gelmesine neden oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası ülkede güç eserlerine ait fiyat artışları datalarını açıkladı.

Buna nazaran, savaştan sonra Almanya’nın güç ithalatı daha değerliye mal olurken, üreticilerin satış fiyatlarında yüksek artışlar yaşandı.

Enerji eserlerinde genel üretici fiyatları, son periyottaki güç maliyetlerindeki düşüş eğilimine karşın ocakta 2021’nin tıpkı ayına nazaran yüzde 32,9 arttı.

Öte yandan, birebir periyotta en yüksek fiyat artışları yüzde 50,7 ile doğalgaz ve yüzde 27,3 ile elektrikte gerçekleşti. Kalorifer yakıtı ve motor yakıtları üzere madeni yağ eserleri ise ocakta yüzde 12,6 artış gösterdi.

Savaş sonrası güç krizi

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası arz taraflı belirsizlikler ve AB’nin Rus güç eserlerine uyguladığı ithalat ambargoları Almanya’daki güç piyasalarında dengesizliklere yol açmıştı.

Almanya, savaş sonrası Moskova’nın Kuzey Akım 1 doğalgaz boru çizgisi üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği sarmal bir güç kriziyle karşı karşıya kaldı.

Ayrıca Batı’nın yaptırımlarıyla ile Alman hükümeti Rusya’dan milyarca dolar fiyatındaki petrol ithalatını da büyük oranda sonlandırmıştı. AB yaptırımları kapsamında, 2023’ten itibaren Rus ham petrolü alımını da büsbütün durduracağını açıklamıştı.

Berlin, Güç Güvenliği Maddesi’nde da değişiklik yaparak Rus petrol şirketi Rosneft’in iki yan kuruluşunu kamulaştırmıştı.

Almanya güce en fazla kaynak ayıran ülke oldu

Almanya, Rusya-Ukrayna Savaşı ile yaşanan güç krizi karşısında geçmişte soğuk bakılan ve kullanımına son verilmesi planlanan kömüre ve nükleer güce yönelmişti. Ülke 14 termik santral ünitesini yine çalıştırırken 3 üniteyi de acil durumlarda faaliyete hazır pozisyona getirmişti.

Berlin, kış mevsiminde mümkün bir güç ezasına karşı daha evvel kapanması planlanan 3 nükleer santralin acil durum rezervi olarak beklemede tutulmasına da karar vermişti.

Brüksel merkezli niyet kuruluşu Bruegel’e nazaran, Almanya, toplam 268,1 milyar euro ile Avrupa ülkeleri ortasında güç krizine karşı en fazla kaynak ayıran ülke oldu. Ülke de güç krizine karşı mali önlemlerin ulusal gelire oranı da yüzde 7,5’sine karşılık gelmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar