Parapiyasasi.net
SEC, Bu Bitcoin Borsasına Soruşturma Başlattı!
Yazar: -09 Şubat 2023
10

SEC

Hacme nazaran en büyük Bitcoin ve altcoin borsalarından biri olan Kraken, tezlere nazaran, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) incelemesine tabi tutuluyor. ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), ülkede kayıt dışı menkul değerler sunma savları için kripto borsası Kraken’i soruşturduğu bildirildi. Bununla birlikte, finansal gözlemci tarafından hangi kripto tokenlerinin yahut tekliflerinin incelemeye alındığı hala belirli değil. İşte detaylar…

Bitcoin borsası, SEC’in radarında

Kripto para borsası Kraken, Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) radarına girdi. Düzenleyici, kelam konusu borsanın Amerikalı müşterilere kayıtsız menkul değerler sunup sunmadığına bakıyor. 9 Şubat tarihli bir Bloomberg raporu, soruşturmanın “ileri bir aşamaya” ulaştığını sav etti. Detaylar belirsizliğini korusa da yakında bir mutabakata varılabilir. Menkul değerler, öbür finansal araçlarla birebir seviyede düzenleyici nezarete tabi olmadıkları için daha yüksek riskli kabul edilir.

MBAKLWH6ZNOE7LWYV6FXMFHLWM

Bununla birlikte, Kraken’in yeni CEO’su Dave Ripley, lider Gary Gensler’in kripto platformlarının bunu yapması tarafındaki davetlerine karşın SEC’e kaydolmadı. En büyük kripto borsası olan Binance, kayıt dışı menkul değerlerin alım satımı için de reaksiyonlarla karşı karşıya kaldı. SEC menkul değerler maddelerinin ihlal edildiğini tespit ederse, soruşturma para cezalarına, cezalara yahut başka cezalara yol açabilir.

Diğer kripto para şirketleri de ziyan görebilir

SEC ile bir mutabakat, öbür kripto para ünitesi şirketlerine, düzenleyicilerle müzakere etmeleri için baskı yapabilir. Piyasa datalarına nazaran merkezi San Francisco’da bulunan ve dünya genelinde günlük 650 milyon doların üzerinde süreç hacmine sahip olan kripto para borsası Kraken, dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası pozisyonunda. Şirket, web sitesinde 185’ten fazla farklı kripto para ünitesini desteklediğini sav ediyor, lakin bu kripto para ünitelerinden kaçının ABD’deki müşteriler tarafından nitekim alınıp satılabileceği açık değil.

SEC 3

Ayrıca kripto piyasası, FTX üzere kurumların çöküşünün akabinde geçen yıl şiddetli bir kış yaşadı. Bu, Kraken dahil birçok borsayı etkiledi. Platform kısa müddet evvel iş gücünün yüzde 30’unu işten çıkardı. Bu işten çıkarma sürecinin FTX patlaması üzere olaylardan bağımsız olduğu sav ediliyor.

Kraken’in düzenleyicilerle evvelki imtihanları

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 2017’nin sonlarında Kraken, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği argümanları üzerine Hazine Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi ile bir mutabakata vardı. Bu muahedenin, özgün tezlerle ilgisi yoktu. Muahedenin bir modülü olarak şirket, yaptırımlara ahenk için 360.000 dolardan biraz fazla bir ödeme ve 100.000 dolarlık bir yatırım yapmayı taahhüt etti. OFAC, o sırada Kraken’in hükümeti kuşkulu ihlaller hakkında isteyerek bilgilendirdiğini ve bahisle ilgili soruşturmada işbirliği yaptığını bildirdi.

sec 1

Kraken borsası, devam eden SEC soruşturmasında olduğu üzere bir belirsizlik durumunda görünüyor. Yakın vakitte lokal bir lisans verildikten sonra bir yıldan kısa bir müddet sonra Abu Dabi’deki operasyonları sonlandırdı. Daha evvel, ülkenin giderek katılaşan düzenleyici ortamıyla birlikte kripto para ünitesine yönelik zayıflayan talebi münasebet göstererek Japonya’da iş yapmayı durdurdu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar