Parapiyasasi.net
“Seçimden sonra yabancı portföy yatırımları artacak”
Yazar: -09 Mayıs 2023
7

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Ekonomi ve siyaset alanında yaşanan tüm belirsizliklere karşın Türkiye, yabancı yatı­rımcının odağında olmaya devam edi­yor. Doğan Holding CEO’su Çağlar Gö­ğüş, “Türkiye kıymetli bir ülke olmasına karşın hâlâ cazip. Yanlışsız siyaset iz­lenirse Türkiye’ye yatırım gelecektir. Şu anda da nabız yoklamalar yapılıyor, ne olup bittiği izleniyor” dedi. Göğüş, yaklaşan seçimler öncesi yabancı ya­tırımcıların ve bankaların Türkiye’ye gelip araştırma yaptıklarını ve piyasa­yı incelediklerini söyledi. Yanlışsız poli­tikalar uygulandığında Türkiye’ye ya­tırım geleceğini belirten Göğüş, seçim­lerden sonra verilecek birinci bildirilerin kritik değer taşıdığına dikkat çekti. Gö­ğüş, “Stratejik yatırımlar çabucak o gün gelmiyor ancak portföy yatırımlarında süratli giriş bekliyorum. Yani holding­ler ve bankalar yatırımda birinci amaç ola­cak. Bu, seçimden sonra verilecek birinci iletilere da bağlı, kapalı olan swap­lar açılacak mı? Bunlar yatırım için belirleyici olacak” dedi. Geçen yıl Ka­rel firmasını bünyesine katarak elekt­ronik alanında büyüyen Doğan Hol­ding’in CEO’su Çağlar Göğüş, özellik­le elektronikte Türkiye pazarına karşı yatırımcı ilgisine işaret etti. Elektro­nik başta olmak üzere kimi bölümlerde büyük Avrupalı üreticilerin üretimle­rini Çin’den Türkiye’ye kaydırma pla­nı yaptığını söyleyen Göğüş, “Özellikle elektronik dalında Türkiye öne çı­kıyor. Zira Tayvan’la Çin’in ortası son periyotta gerildi. Bu yüzden de üreti­ciler burada üretmeye çalışıyorlar. Bu durum öteki kesimlerde de var. Zira politik riski yüksek bir coğrafyaya sadece ucuz diye tek başına bel bağlamak iste­miyorlar. Bu da Türk sanayiine ve insa­nına iş fırsatı oluyor” dedi.

“İş yapmak için dolar kuru en az 22 olmalı”

2023’ün birinci 4 ayının doların baskılan­dığı, TL enflasyonunun yüksek olduğu bir periyot olarak güç geçtiğini söyele­yen Çağlar Göğüş, enflasyon, faiz üzere göstergelerin karlılığı direkt olum­suz etkilediğini kaydetti. Göğüş, “Böy­le bir 12 ay daha giderse çok zorlanırız” dedi. Piyasanın iş yapabilmesi için do­ların en az 22 düzeyinde olması gerek­tiğini kaydeden Göğüş, “Çünkü enflas­yon develüasyon farkı şu anda yüzde 15- 20 ortasında. Halbuki en az 2-3 puan farkla makul bir bantta hareket etmesi lazım. Şu anda bant düzgünce açıldı” diye konuş­tu. Dövizin sabit kalmasıyla ithalatın arttığını, bunun da cari açığı büyüttü­ğünü söz eden Çağlar Göğüş, şunla­rı kaydetti: “Böyle devam etmesi üreti­min düşmesine, hasebiyle işten çıkar­malara neden olur. Mevcut siyasetlerle bir yıl devam etmek imkansız. En bü­yük tehlike bu bence.” Göğüş, dövizdeki artışın da denetimli olması gerektiğini vurgularak aksisi durumun enflasyonu tetiklediğini belirtti. Dünya ekonomi­sine bakıldığında uzun vadeli finans­man derdi yaşandığını lisana getiren Göğüş, şunları söyledi: “Fonlama, hem maliyet hem de bulabilmek anlamın­da nitekim zahmetli. Dünyada da ucuz para bitti. Yatırımlar da ister istemez etkileniyor.” Bilhassa son devirde Amerika’da yaşanan banka iflaslarına atıfta bulunan Göğüş, “Bir grup öngö­rülemeyen sürprizler çıkabiliyor. Pıt­rak üzere çıkabiliyor. O yüzden 2023 de 2024 de bu türlü geçer üzere. 2025’ten itiba­ren itibaren tekrar hızlanma olacaktır. Amerika, Avrupa üzerinden daha süratli toparlayabilir” yorumunu yaptı. Dışarı­da bunlar yaşanırken Türkiye’nin genç ve dinamik yapısının bir avantaj oldu­ğunu vurgulayan Göğüş, “Türkiye’de faiz-kur istikrarını sağladığınız vakit daha optimist yaklaşabiliriz” dedi. Gö­ğüş’e nazaran, bu bölgelere satış yapan Tür­kiye ABD ve Avrupa’da yaşanan reses­yondan etkilenecek lakin o denli derin bir resesyona girmeyecek.

GES ve yenileme yatırımları yapılacak

Enerji, otomotiv, bankacılık, turizm, haberleşme elektroniği, sigorta ve ambalaj dallarında faaliyet gösteren ve son devirde 350 milyon dolarlık yatırım yapan Doğan Holding, elektronik ve güçte büyüyor. Endüstride kar marjlarının düştüğünü, fonlama maliyetlerinin arttığını söyleyen Çağlar Göğüş, bu yılı satın alma yerine mevcut yatırımları büyütme yılı olarak kıymetlendirdi. Yatırımların daha çok GES ve yenileme üzere güç odaklı olacağını kaydeden Göğüş, “Bizim için bir şirketten yahut kesimden çıkma işi bitti artık alma işine bakacağız. Yatırım yapmaya niyetimiz var “dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar