• YARIM ALTIN
  5.545,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0375
  % 0,06
 • € EURO
  28,9105
  % 0,13
 • £ POUND
  33,5257
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  3,7051
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2789
  % 0,60
 • BITCOIN/TL
  732516,195
  % 1,12
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

SEC’in Gündemi Kripto Paralar: Bunlar Menkul Kıymet!

SEC’in Gündemi Kripto Paralar: Bunlar Menkul Kıymet!

4AB2BMMWWFGUDNRBDECQXQ7G6I

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC)’nun ana kısımlarından birinin, 2023 için ana gündem unsurları ortasında kripto paralar yer alıyor. SEC Lideri Gary Gensler ise, yaptığı bir açıklamada, kurumun ABD’deki yatırımcıları müdafaaya devam edeceğinin altını çizdi. Ayrıyeten SEC, kripto varlıklarının çoklukla kayıtsız borsalarda alınıp satılan kayıt dışı menkul değerler olduğunu ve insanların ferdi emeklilik hesaplarında (IRA) kriptoya karşı dikkatli olmaları gerektiğine dair bir ikaz yayınladı. İşte detaylar…

SEC’in inceleme kısmının odağında kripto paralar var

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun İnceleme Kısmı, “kripto varlıkları” ve başka gelişmekte olan teknolojileri bu yıl için en değerli öncelik olarak isimlendirdi. SEC, kısmın “yapılacaklar listesini” halka açık bir formda paylaştı. Buna nazaran kısım; ahenk ve pazarlama taleplerini karşılamak ve yatırımcı hesaplarına hizmet vermek için teknolojik ve çevrimiçi tahliller dahil olmak üzere gelişmekte olan finansal teknolojileri kullanan yahut yeni uygulamalar kullanan aracı kurumlar ve DEA’ları inceleyecek.

altcoins sector

Bu incelemeler, kripto varlıklarla uğraşan firmaların “yönlendirme yaparken yahut yatırım tavsiyelerinde bulunurken ilgili bakım standartlarını karşılayıp karşılamadıklarına” ve ayrıyeten kendi ahenk, açıklama ve risk idaresi uygulamalarını daima gözden geçirip geçirmediklerine odaklanacak. İnceleme kısmı ayrıyeten yatırım danışmanlarının, komitenin geçen yıl uyguladığı ve yatırımları teşvik etmede referansların ve tavsiyelerin kullanımını kısıtlayan yeni bir pazarlama kuralına uymasını sağlamaya odaklanacak. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SEC, birtakım ünlülerin kripto varlıkları desteklemesine yönelik yasal süreç başlatmıştı.

Menkul değer maddelerine uygunluk sağlanması amaçlanıyor

Kripto varlıklarla uğraşan firmalar için geçerli olabilecek öteki gündem unsurları ortasında, yatırım danışmanlarının itimada dayalı vazife performansının incelenmesi ve aracı kurumlar, yatırım danışmanları tarafından siber güvenlik uygulamalarının gözden geçirilmesi yer alıyor. Bu incelemeler, şirketlerin riski hakikat bir biçimde değerlendirip değerlendirmediklerini, varlıkların velayetini nasıl gerçekleştirdiklerini ve danışmanların çıkar çatışmalarını nasıl yönettiklerini içerecek. SEC Lideri Gary Gensler yaptığı açıklamada, aşağıdaki sözleri kullandı:

Büyüyen pazarların, gelişen teknolojilerin ve yeni risk biçimlerinin olduğu bir periyotta, İnceleme Kısmımız yatırımcıları müdafaaya devam ediyor. 2023’deki önceliklerimize nazaran yürütme açısından, kısım federal menkul değerler maddelerine ve kurallarına uygunluğun sağlanmasına yardımcı olacaktır.

sec accredited investor

Emeklilik hesaplarında kriptoya karşı ikaz yayınlandı

Bunun dışında SEC, Salı günü, kripto varlıklarının çoklukla kayıt dışı menkul değerler olduğunu ve insanların kişisel emeklilik hesaplarında (IRA) kriptoya karşı dikkatli olmaları gerektiğine dair bir yatırımcı uyarısı yayınladı. SEC, kendi kendini yöneten IRA’ların bazen kripto yatırımları sunduğunu ve bunların “SEC kaydı yahut geçerli bir kayıt muafiyeti olmadan sunulan menkul değerler olabileceğini” söyledi.

Kripto sanayisine karşı birçok cephede yasal savaş yürüten kurum, yatırımcıları kripto para ticareti yapan şirketler konusunda da uyardı. Yatırımcı ikazına nazaran, “Bu kripto varlıkları için ticaret platformlarının birden fazla, yatırımcılara SEC’e kaydoldukları izlenimini verebilecek” borsalar “olarak isimlendiriyor.” Dal lobicileri ve şirket yöneticileri, kurumun borsa kaydı için gerçekçi bir yol sağlamadığını ileri sürdüler ve birçok kripto para ünitesinin menkul değer olmadığını savundular.

YORUMLAR YAZ