Parapiyasasi.net
SEC’in Yeni Kuralı, Tüm Bitcoin Borsalarını Etkileyecek!
Yazar: -16 Şubat 2023
9

SEC chair speaks on using all means available to bar crypto from mainstream

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), fon yöneticileri için varlıkları teminat altına alan işletmelere yönelik daha katı kurallar önerdi. Bu hareket, kesim düzenleyicilerin daima baskısıyla karşı karşıya olduğundan Coinbase ve Kraken üzere Bitcoin ve altcoin platformlarını daha da kısıtlayabilir. İşte detaylar…

SEC’in Bitcoin ve altcoin baskısı devam ediyor

Çarşamba günü SEC, hedge fonları ve emeklilik fonları üzere yatırım danışmanlarının nitelikli saklayıcılar kullanarak tutmaları gereken varlık çeşitlerini genişletecek bir kural önermek için 4’e 1 oy verdi. Yeni kural, geçirilirse, muhafaza yetkisinin kapsamını, finansal danışmanların emanet ettiği kripto para ünitesi de dahil olmak üzere tüm varlıkları kapsayacak biçimde genişletecektir.

image 2022 09 29 153732862 1

Bankalar, tröst şirketleri ve broker-bayiler, nitelikli emanetçiler olarak nitelendirilen klasik işletme tipleridir. Buna karşın, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Coinbase üzere ticaret platformları, Bitcoin üzere varlıkların çalınmasını yahut atağa uğramasını önlemeyle ilgili özellikler nedeniyle hizmet sunmaya başladı.

Kripto para borsaları bu durumdan nasıl etkilenecek?

Eylem, kripto para ünitesi borsalarının saklama siyasetleri için yeni bir tehlike oluşturuyor zira öteki federal düzenleyiciler, bankalar üzere emanetçilerin tüketici kripto para varlıklarını tutmasını etkin olarak engelliyor. Değişiklikler, SEC’in uygulama eforlarını agresif bir halde hızlandırdığı bir vakitte da geliyor. Teklif kripto para şirketlerini ayırmamasına karşın, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SEC Lideri Gary Gensler’in şu kelamları aktarıldı:

Hata olmasın: Kripto platformlarının genel olarak nasıl çalıştığına bağlı olarak, yatırım danışmanları onlara nitelikli vasiler olarak güvenemezler. Birtakım kripto ticareti ve borç verme platformları, yatırımcıların kripto paralarını saklama savında bulunabilse de, bu onların nitelikli koruyucular oldukları manasına gelmez.

sol dogecoin massive rival

Kripto para borsası Coinbase’in web sitesine nazaran firma, binlerce kurumsal müşterisinin kullandığı nitelikli bir kripto saklama kuruluşu olduğunu tez ediyor. Şirketin saklama hizmetleri, 2022’nin birinci dokuz ayında 68,4 milyon dolarlık gelir getirdi. Bu, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 21 daha azdı.

Düzenleyicilerin odağında kriptolar var

Gensler’in argüman edilen kripto zıddı duruşuna karşılık olarak, SEC komiseri Hester Peirce, Komitenin emanetçileri direkt düzenleme yetkisine sahip olmadığını kaydetti.  Önceki kıymetli finansal felaketten sonra kabul edilen 2010 tarihli Dodd-Frank Yasası, Gensler’in kurumuna bu yeni kuralları daha geniş kripto pazarında uygulama yetkisi veriyor. SEC’in son vakitlerde kripto saklama problemlerini araştırdığı söylense de, SEC yetkilileri, kurumun bu plan üzerinde uzun müddettir çalıştığını ve kripto para ünitesiyle ilgili son “dramaya” karşılık olarak olmadığını argüman etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar