Parapiyasasi.net
SEDDK/Eroğlu: Sarsıntının maliyeti 2 milyar doları bulabilir
Yazar: -24 Şubat 2023
9

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Lideri Mehmet Akif Eroğlu, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Sarsıntı sonrası oluşan ve oluşacak hasarlar ve atılan adımlara ait değerlendirmelerede bulunan Eroğlu, Karhamanmaraş merkezli zelzelelerin yol açtığı hasarlar için 1 milyar dolar karşılık ayrıldığını belirterek, “Talep geldikçe ödeyebilecek durumdayız. maliyetin 2 milyar dolara çıkacağını kestirim ediyorum” dedi.

Bugüne kadar 272 bin hasar ihbarı geldiği bilgisini aktaran Eroğlu, bölgeye ait süratli tedbirler alarak, süratli adımlar atıldığını, poliçe müddetlerinin uzatıldığını, yenilemelerin de pazartesi günü otomatik olarak yapılacağı bilgisini verdi.

Çok büyük bir yıkım ile karşı karşıya olunduğunu belirten ve bu nedenle yaşanan zelzelelere ‘Asya Felaketi’ dendiğini lisana getiren Eroğlu, yapılan modellemeleri ve büyüklükleri aşan bir yıkımla karşı karşıya olunduğunu aktardı.

Bu bölgedeki meskenlerin yarısının DASK’ı var

Bölgedeki sigortalılık oranına ait soruyu, “Ülkede DASK oranı yüzde 50. Orada da yüzde 50, kimi kentlerde daha yüksek fakat ekseriyetle iki meskenden birinde DASK var” formunda yanıtlayan Eroğlu, DASK’ın ortak alanları ödediğini, o nedenle tıpkı binada DASK olmayan depremzedenin de mağduriyetinin bir kısmının karşılandığını lisana getirdi. Çok büyük yıkımlarda devletin, vatandaşın yanında olduğunu söz eden Eroğlu, “Şu ana kadar 272 bin hasar evrakı geldi. Çabucak ödemeler yapılmaya başlandı. O gelen sıcak para pek çok probleme deva oluyor. Bölgeden gelen hasar ihbarlarının ekspertizlerinin yapılarak ödemelerinin üçte 2’sinin üç ay içinde tamamlanacağını iddia ediyorum.

Bu ortada şunu da söylemek isterim, DASK var olan bedelin temel inşaat maliyetini karşılar, arsa maliyeti ve spekülatif artışları kaşılamaz” dedi.

DASK ve Tarım Sigortaları Havuzu’nun (Tarsim) ülkede ihtilal niteliğinde iki kurum olduğunu belirten Eroğlu, Tarsim hasarlarının da yüzde 60’ının tamamlandığını belirtti.

“Hemen zeyilname yaptırın”

DASK’ta teminatların geçen yılın sonunda artırıldığını, 320 bin liradan 640 bin liraya hatırlatılması üzerine Eroğlu, yurttaşların bir hak kaybı yaşamaması için poliçesi olanların çabucak acentelerini arayarak artış yaptırmalarını önerdi.

Eroğlu, DASK ödemelerinin poliçe neyse onun üzerinden yapıldığını, bu nedenle tapu üzerindeki metrekare ile poliçe üzerindeki ölçünün birebir olması gerektiğini de hatırlattı.

“Milyarları bulacak”

Bölgede 1 milyon 129 bin adet poliçe olduğu bilgisini veren ve bugüne kadar 272 bin hasar bildirimi olduğunu söyleyen Eroğlu, “1 milyar lira ödeme yapıldı. Fakat ödemeler milyarları bulacak. Kurumun, 25 milyar lira kasada hazır parası var. Ödeme gücü var. Hatta tüm ülke için ödeme gücü var. Marmara sarsıntısı için de ödeme gücü var. Hala 1,5 trilyon liralık teminat var. 1 milyar dolar karşılık ayırmış durumdayız. Talep geldikçe ödeyebilecek durumdayız. 1 milyar dolar karşılık ayrılmış, en yüksek 2 milyar dolara çıkabilir, daha üstüne çıkarsa da ödeme kapasitesi var” diye konuştu.

“Kayıp bireylerde hukuka uymak durumundayız”

Gelişmelerin bilhassa reasürans tarafında bir maliyet artışı getireceğine dikkat çeken Eroğlu, “Özkaynak muhtaçlığı doğabilir, muhtaçlık olursa sermayedarlardan para talep edeceğiz. Gerekirse hükümetten de takviye isteyeceğiz. Sayın bakanımız Nureddin Nebati’nin kelamı var” dedi.

“Kayıp olan poliçe sahibi vatandaşların poliçelerinden yakınlarının yararlanması için uzun olan sürecin esnetilmesi kelam konusu olabilir mi?” sorusuna Eroğlu, “Evet ne yazık ki bu türlü bir durum var. Bunlar içinde poliçesi olanlar olduğu da biliniyor. Biz süratlice bakarak, vefat görürsek çabucak ödüyoruz lakin hukuksal açıdan bir kayıp varsa, hukuka uymak durumundayız, bize bir şey düşürse biz üstümüze düşeni yaparız, gerekirse düzenleme yapılır” karşılığını verdi.

“KOBİ’lerde sigortalılık oranı düşük”

Deprem bölgesinde üretimin ne evrede olduğu, sigortalılık oranının ne durumda olduğuna ait olarak da Eroğlu, bölgede bilhassa üretim kısmında KOBİ’lerde sigortalılık oranının çok düşük olduğunu, iki KOBİ’den birinin yangın, KOBİ pakette üç KOBİ’den birinin işyerinin risklere karşı rastgele bir poliçesi olmadığını belirterek, “Allahtan bankadan kredi aldıklarında banka mecburî kılıyor da yaptırmak zorunda kalıyorlar” diye konuştu.

Tarım üretiminin yoğunlukta olduğu bölge için de Eroğlu, bugün itibariyle toplam hasar evrak sayısının 3 bin 269 olduğunu, 148 evrak için 4 milyon 248 bin 748 lira ödendiği bilgisini verdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar