Parapiyasasi.net
Senetle Araba Almanın Yolları
Yazar: -01 Mart 2019
10

Senetle Araba Almanın Yolları

Kredi alma imkanı bankaların insanlara vermiş olduğu en büyük katkılardan bir tanesidir. Fakat kredi verirken çeşitli kriterlerin müşteriler tarafından sağlanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde kredi başvuruları onaylanmaz. Prosedür gereği istenilen bazı evraklar vardır. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve gelir belgesi her banka tarafından müşteriden istenen belgelerin başında gelmektedir. Bu bilgiler zaten banka tarafından tekrar teyit edilmektedir. Bankaların diğer bir dikkat ettiği durumlar ise kişinin kredi notu ve kara listede olup olmadığıdır. Eğer müşteri kara listede ise hiç bir türlü bankalar tarafından kredi hizmeti alamaz. Yani kredi başvuruları her zaman reddedilir. Çünkü bu kişiler bankalar tarafından güvenilmez kişiler olarak görülür. Kredi notunuz düşükse de aynı işlemler görülür. Çünkü kredi notu kişinin finansal karnesidir. Kredi notu ne kadar düşük ise bankaların kredi başvurularını onaylama ihtimali de o kadar düşüktür. Bankalar dışında da kişilerin kredi alabileceği çeşitli yerler vardır. Son zamanlarda artık araç kullanımı lüks değil ihtiyaç olduğu için en çok kullanılan kredi türü taşıt kredisidir. Fakat bunlar için belli şartlar vardır. Taşıt kredisini kullanmak için ya araç sıfır olacak ya da araç en fazla beş yaşında olacaktır. Aksi durumlarda kredi başvurusu onaylanmaz.

senetle araba

Neden Senetle Araba Almak?

Bankalar dışında kredi almak zaten çok güvenilir bir yol değildir. Çünkü genellikle senet ile kredi veren yerler tefecilerdir. Ülkemizde ise tefecilik büyük bir suçtur. Böyle bir yerden borç almak hem mal hem de can kaybınıza neden olabilir. Tefeciler dışında ise BDDK tarafından kurulmuş olan faktöring şirketleri vardır. Buralardan senet karşılığı kredi alabilirsiniz. Fakat faiz oranları çok yüksek olduğu için geri ödemede sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Senet İle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senet ile kredi almak bankadan kredi almaktan daha kolay bir işlemdir. Fakat önemli olan doğru kağıtların altına imza atmanızdır. Aksi durumlarda kötü senaryolar ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle tefecilerden borç alınırsa arabalara şerh konar. Borç ödenmemesi durumunda araç el değiştirir. Böylelikle arabanızdan olmuş olursunuz. Ayrıca son taksit ödenene kadar araç aynı zamanda tefecilerin de malı sayılır ve ortak kullanım söz konusudur.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar