Parapiyasasi.net
Sermaye piyasalarında bayan ve genç yatırımcıların rolü artıyor
Yazar: -20 Nisan 2023
7

Sermaye piyasalarına yatırım yapanların sayısı son yıllarda büyük bir artış gösterirken, yükselen ivmenin en dikkat cazip noktası genç ve bayan teşebbüsçü sayısındaki artış oldu. 2022 bilgilerine nazaran Borsa İstanbul’a kayıtlı 3 milyon 757 bin 325 yatırımcının %49,40’ı, 20-29 yaş ortası gençlerden, toplam yatırımcı sayısının yüzde 35’i ise bayanlardan oluşuyor.

Genç kısmın borsaya ilgisi artıyor

Borsa İstanbul’un bu yıl yeni yatırımcılardan büyük ilgi gördüğünü söyleyen A1 Capital Genel Müdürü Mehmet Serkan Esenpak şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl borsamıza yeni gelen 1.426.133 yatırımcının 433.058’i yani %30,4’ü 20-29 yaş aralığında epeyce genç bir kesim.

A1 Capital olarak biz de yeni yatırımcılara en kolay ve anlaşılır hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Genç oranı giderek artan yatırımcılarımızın yüzde 70’i erkeklerden, yüzde 30’u ise bayanlardan oluşuyor. 2023 yılında daha çok bayan ve genç yatırımcının ilgisini çekmeyi bekliyoruz.”

Dijitalleşme yatırımcı alışkanlıklarını da değiştiriyor

Tasarruf ve yatırım alışkanlıklarının süratle değiştiren dijitalleşme finansal ekosistemini baştan tasarlandığı bir devir başlattığına değinen Mehmet Serkan Esenpak, “Bu süreçte biz de dijitalleşme çalışmalarımız kapsamında A1 Capital müşterilerine ayrıcalıklı hizmetler sunan Pay Koçu uygulamamız ile fark yaratıyoruz.

Anlık teklif ve sinyallerin bildirim olarak geldiği uygulamada; günlük ve haftalık teklifler, görüntü tahliller, haberler, stratejiler üzere içerikler mevcut. Piyasa kaidelerine anlık tepki verme fırsatı sunan Pay Koçu, birebir vakitte kullanıcılarına A1 Capital hesabı üzerinden süreç yapma imkânı da sağlıyor” dedi.

A1 Capital’in önümüzdeki yıl da büyümeye devam edeceğini belirten Mehmet Serkan Esenpak, “Bugün prestijiyle toplam 15 vilayette 21 irtibat ofisimizle yatırımcılara ulaşıyoruz. 2023 yılında da yeni şubeleriyle büyürken, bölümün en çok istihdam artışı sağlayan aracı kurumu olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar