Parapiyasasi.net
 Sermaye Piyasası Konseyi’nden prensip düzenlemesi! Artık kalıcı taraf oalbilecek
Yazar: -03 Şubat 2023
13

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan değerli bir düzenleme geldi. SPK “Para Piyasası” ve “Kısa Vadeli” sözleri için yeni bir karar aldı. Alınan karara nazaran Para Piyasası ve Kısa Vadeli unvanlı fonlar, fon toplam bedellerinin yüzde 25’i kadar hisse senedi aksi repo kontratlarına artık kalıcı halde taraf olabilecek.

Kurul, Prensip Kararı ile Yatırım Fonlarına Ait Rehber’in “Para Piyasası Fonlarına Ait Esaslar” başlıklı 4.9 nolu unsurunu “Unvanında ‘Para Piyasası’ ve ‘Kısa Vadeli’ Tabiri Yer Alan Fonlara Ait Esaslar” formunda değiştirerek ilgili hususa “Unvanında ‘Para Piyasası’ ve ‘Kısa Vadeli’ sözü yer alan fonlar, fon toplam pahasının yüzde 25’ini geçmemek üzere Borsa İstanbul Hisse Senedi Repo Pazarı’nda zıt repo kontratlarına taraf olabilirler.” sözünü ekledi.

Ayrıca, ilgili rehberin “Fon Portföyünde Yer Alan Varlıkların Vadesinin Hesaplanması” başlıklı (4.2.6) nolu unsuruna “Fonların taraf olduğu karşıt repo mukavelelerine mevzu sermaye piyasası araçları, vadeye kalan gün sayısı ile yüklü ortalama vade hesaplamalarında dikkate alınmaz ve Fon Bildirimi’nin 20’nci hususunun ikinci fıkrası kapsamında kıymetlendirilmez.” tabiri de eklendi.

Kurul ayrıyeten aksi repo kontratlarının sona erdirilmesi için verilen süreyi de uzattı. Para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonları ile para piyasası yahut kısa vadeli borçlanma araçları temalı öbür fonların taraf olduğu/olacağı Borsa İstanbul Hisse Senedi Repo Pazarı’nda süreç gören zıt repo mukavelelerinin sona erdirilmesi için 28 Nisan 2023’e kadar belirlenmiş olan mühlet 30 Eylül 2023’e kadar uzatıldı.

4. ve 9 hususlarda yapılan değişiklik 30 Eylül 2023’te yürürlüğe girecek.

Uzmanlar, bu düzenleme ile unvanında “Para Piyasası” ve “Kısa Vadeli” tabiri yer alan fonların muhakkak oranda olmak kaydıyla süresiz olarak hisse senedi zıt repo mukavelelerine taraf olmaları imkânı getirildiğini, bunun da piyasaya olumlu yansımasının beklendiğini belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar