Parapiyasasi.net
“Sigorta kesimi bir değil birden fazla sarsıntısı ödeyebilecek güçte”
Yazar: -06 Mart 2023
9

Deprem yaralarının sarılmaya çalışılırken sigorta kesiminden gerek DASK gerekse öbür hasarlar için rahatlatıcı açıklamalar yapıldı.

Bloomberg HT’de ekrana gelen Sigorta Gündemi’nde kesimden destekleyici açıklamalar ve bilgiler geldi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, zelzele bölgesinde konut sigortalarında yüzde 21, kaskoda ise yüzde 17 oranında sigortalılık oranlarının bulunduğunu belirterek, “Bizler dal olarak yalnızca zelzele değil, tüm afetler için ödeme yapacak güce sahibiz” diye konuştu.

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, “Şu anda DASK’ta 117 milyarlık bir ödeme gücümüz var bu sayının içinde bir kısmı Reasürans öbür yaklaşık 23 milyar TL’ye yakın kısımda vatandaşlarımızın poliçelerinden toplananda bir fonumuz var. Yalnızca bir sarsıntısı değil birden fazla zelzelesi ödeyebilecek güçteyiz” dedi.

Tarım hasarlarına 11 milyon lira ödeme yapıldı

Tarsim İdare Heyeti Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, sarsıntı bölgesindeki sigortalılara 11 milyon TL hasar ödemesi yapıldığını aktararak “24 milyon TL daha hasar ödemesi gerçekleştirmeyi öngörüyoruz” ifadlerini kullandı.

Maher Holding Sigorta Kümesi Lideri Ahmet Yaşar, sigortanın hayatımızın en değerli ögelerinden olduğuna vurgu yaparak, “İhtiyaç olmadığında varlığını birden fazla vakit hissetmiyoruz ancak sigorta olmadığında hayatımızın ne kadar zorlaştığını görüyoruz. Hasebiyle bu tıp periyotlarda sigorta kendini hissettiriyor. Yaptığımız iş sıkıntı bir iş. Hayatın her alanıyla ilgili bir iş yapıyoruz” diye konuştu.

BES’te fon büyüklüğü 409,8 milyar lira

Emeklilik Nezaret Merkezi’nin (EGM) 2 Mart 2023 datalarına nazaran iştirakçi sayısının 8 milyon 9 bin olduğu İstekli Ferdi Emeklilik Sistemi’nde (BES) toplam fon büyüklüğü 409,8 milyar lira oldu. İştirakçi sayısının 6 milyon 784 bin olduğu Otomatik İştirak Sistemi’nde (OKS) ise fon büyüklüğü 35,1 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Böylece sistemde toplam iştirakçi sayısı OKS dahil 14 milyon 793 bin kişiyi aşarken, toplam fon büyüklüğü de OKS ve Devlet Katkısı dahil 445 milyar TL oldu.

Geçen yıl 449 sigorta birleşme ve satın alma tamamlandı

Clyde&Co’nun Sigorta Büyüme Raporuna nazaran, geçen yıl dünya çapında 449 sigorta birleşme ve satın alma mutabakatı tamamlandı. 2021’de ise 418 adet süreç olmuştu. Bu ortada, 449 sayısının 2012’deki 444’ten bu yana en yüksek sayı olduğu vurgulandı. 2009’da dünya çapında tamamlanan sigorta birleşme ve satın alma süreçleri sayısı 573 ile rekor kırmıştı.

S&P Küresel Ratings’e, siber sigortaya artan ilgiye karşın, siber tehditleri en aza indirmek için bir ortaya gelen organizasyonel yapılar, iş yeri kültürü ve daha geniş risk idaresi ekosistemleri hâlâ eksik.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar