• YARIM ALTIN
  5.554,00
  % -0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0393
  % 0,10
 • € EURO
  28,8864
  % -0,09
 • £ POUND
  33,5348
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  3,7054
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2792
  % -1,15
 • BITCOIN/TL
  733393,533
  % 1,52
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

Şikayetler artıyor! Zelzeleden sonra nakliyeye talep arttı, fiyatlar katlandı

Şikayetler artıyor! Zelzeleden sonra nakliyeye talep arttı, fiyatlar katlandı

Evden Meskene Nakliyeciler Derneği Lideri Ali Ayılmazdır, 11 ili etkileyen sarsıntının akabinde meskenleri hasar görenlerin, bir an evvel eşya taşımak istediklerini, bunun kesimde talebi artırdığını söyledi. Ayılmazdır, sarsıntı bölgesinden taşınmak isteyenlerden, bilhassa fahiş fiyat konusunda önemli şikayet aldıklarına dikkat çekerek, bunun önüne geçmek için efor harcadıklarını bildirdi.

Ayılmazdır, zelzelenin öncesinde dış cepheye asansör kurulması için olağan kaidelerde fiyatın 500-600 lira dolayında olduğunu lakin şikayet konusu olan olaylarda bu sayıların 4-5 bin liraya ulaştığının görüldüğünü aktardı. Ayılmazdır, zelzele öncesi kent içi meskenden meskene nakliyatın 2 bin 500 ile 3 bin ortasında gerçekleştirildiğini anımsatarak, sarsıntının akabinde kimi firmaların fırsatçılıkla fiyatları 7 ile 10 bin lira ortasında değişen sayılara çektiklerini anlattı.

Fiyatlar 35-40 bin liraya kadar ulaştı

Ayılmazdır, “Depremin en fazla yıkıma yol açtığı Hatay’dan İstanbul’a daha evvel 18-20 bin lira ortasında konuttan konuta nakliye yapılıyordu. Bugün de sayılar birebir olmalı fakat bize gelen şikayetler, şu anda fiyatların 35-40 bin liraya kadar ulaştığını gösteriyor” diye konuştu. Zelzelenin yaşandığı günden bu yana Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ve Acil Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı koordinesindeki kriz masasında işbirliği içinde olduklarını anımsatan Ayılmazdır, sarsıntının etkilediği Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Elazığ ve Şanlıurfa’da yalnızca “hasarlı raporu” verilen binalarda eşya alarak diğer yerlere ulaştırabildiklerini kaydetti.

Ali Ayılmazdır, “Depremden etkilenen vatandaşlar, çoklukla ağır yıkım yaşanan yerlerden öteki vilayetlere taşınmak istiyor. Eşyalarını köy ve kasabasına götürenler olduğu üzere bazen de lojistik firmalarının depolarında koruma yoluna gidilebiliyor” dedi. Ayılmazdır, zelzelenin akabinde bölgeye yardım ulaştırmak isteyenlere de Türkiye’nin her yerinden bin kamyonla takviye verdiklerini kelamlarına ekledi.

Taşınmak isteyenden binanın hasar durumunu soruyorlar

Koçlu Nakliyat yetkilisi Hamit Aktaş, sarsıntının akabinde taşınmak isteyenlerin arttığını söyledi. Orta hasarlı, taşınabilir evrakı olan konutlardan eşya çıkarabildiklerini kaydeden Aktaş, kent içinde eşya taşınan bina ile oturulacak binanın yüksekliği, eşyanın azlığı çokluğu üzere kriterlerin fiyatları etkilediğini anlatarak, kent dışı için ise fiyatları taşıma yapılacak iki vilayet ortasındaki uzaklığın belirlediğini aktardı.

YORUMLAR YAZ