Parapiyasasi.net
Silicon Valley Bank iflas etti: Start-up’lar ortasında kaygı hakim
Yazar: -11 Mart 2023
6

Regülatörlerin Silicon Valley Bank’ı Cuma günü kapatmaları ve birçok erken basamaktaki teknoloji şirketinin can damarı olan mevduatların durdurulmasının akabinde, Silikon Vadisi’ndeki start-up’lar işçilerine ödeme yapmak ve yedek finansman kaynaklarını belirlemek için çabalıyor.

ABD’deki en büyük 16’ncı banka ve Silikon Vadisi ekosisteminin merkezi bir kesimi olan SVB, tüm teşebbüs fonu dayanaklı teknoloji teşebbüslerinin yaklaşık yarısına ve yatırımcılarının birçoklarına hizmet veriyordu.

silicon valley bank O6Tz

Start-up’lar ortasında kaygı hakim

Financial Times’ın haberine nazaran; SVB artık Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) elinde ve bu durum mevduat sahiplerini acil operasyonel sıkıntılarla uğraşmaya ve nakitlerine haftalarca yahut aylarca ulaşamama mümkünlüğü konusunda endişelenmekle karşı karşıya bırakıyor.

Önde gelen start-up hızlandırıcı Y Combinator’ın lideri Garry Tan Cuma günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “SVB’nin kapanması, start-up’lar için *yok olma seviyesinde bir olaydır* ve start-up’ları ve inovasyonu 10 yıl yahut daha fazla geriye götürecektir. Sıkıntıya bir tahlil bulamazsak yarının Google’ları ve Facebook’ları olmak üzere tüm küçük start-up’lar söndürülecek” ifadelerini kullandı.

Garry Tan, “SVB ile çalışan YC şirketlerinin %30’u SVB önümüzdeki 30 gün içinde bordro yapamaz” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar