Parapiyasasi.net
Siro batarya geliştirme ve üretim yerleşkesinin temeli atıldı
Yazar: -24 Nisan 2023
4

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi elektrikli araçlarla birlikte şarj ve batarya teknolojilerinde de Avrupa’nın üretim üssü yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Erdoğan, Togg ve Farasis Energy’nin yüzde 50-50 ortak teşebbüsüyle 27 Eylül 2021’de kurulan Siro’nun Gemlik’teki batarya üretim fabrikasının temel atma merasiminde, “Bugün Türkiye’nin batarya teknolojilerinde dünyada güçlü bir oyuncu olmasını temin edecek devasa bir yatırımın daha adımını atıyoruz” dedi.

Bu yerleşkenin 2026 prestijiyle batarya hücresi de dahil olmak üzere yüksek nikel içerikli batarya modül ve paketleri üreten entegre bir merkez haline geleceğini lisana getiren Erdoğan, “Türkiyeyi elektrikli araçlarla birlikte şarj ve batarya teknolojilerinde de Avrupanın üretim üssü yapmayı hedefleyerek yola koyulduk” diye konuştu.

“2025 yılından itibaren Toggu ihraç edip, tüm dünyaya satılacağını lisana getiren Erdoğan, “Bu sene 28 bin adet, 2030 yılına kadar da toplam 1 milyon adet Toggu sahipleriyle buluşturmayı hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

10 milyar euro katkı

Siro’nun, istihdama 7 bin çalışanla dayanak vereceğini aktaran Erdoğan, “Siro 10 yılda GSYH’ye 30 milyar euro, cari açığın azaltılmasına 10 milyar euro katkıda bulunacak.

Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak bu yatırımları destekliyoruz. Bu takviyemizi 30 milyar TL sabit yatırım fiyatıyla ülkemizin en tesirli teşviklerinden birini yaparak gösterdik. Türkiye’yi üretim üssü yapmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar