Parapiyasasi.net
Son Dakika: FTX Davasında Türkiye İçin Karar Verildi!
Yazar: -14 Şubat 2023
9

636f6ef42af107102cf5ddbf

FTX krizinin akabinde, FTX’in Türkiye kolunun bu krizden etkilenip etkilenmeyeceği merak ediliyordu. FTX’in Türkiye kısmının, ABD’de devam eden FTX iflas davasına dahil edilmemesine yönelik bir efor vardı. Artık, hususa yönelik bir gelişme yaşandı. İşte detaylar…

FTX için yeni karar verildi

FTX’in Türk üniteleri, başarısız kripto borsasının ülkedeki yetkililerin ABD mahkemeleriyle işbirliği yapma ihtimalinin düşük olduğunu söylemesinin akabinde ABD’deki iflas süreçlerinden çıkarılacak. Delaware İflas Mahkemesi Yargıcı John T. Dorsey, FTX’in temsilcilerinin Ocak ayındaki talebine cevap olarak Pazartesi günü Türkiye kolunu mahkeme sürecinden çıkarmayı onaylayan bir buyruğu imzaladı.

dava sayisi artiyor ftx eski ceosu sbf simdi ne yapacak coin turk com

FTX’in geçen Kasım ayında iflas müracaatında bulunmasından yalnızca birkaç gün sonra, Türk kolluk kuvvetleri şirketin mahallî faaliyetlerinin soruşturma altında olduğunu duyurdu ve daha sonra FTX’in ülkedeki varlıklarının birçoklarına el konulması buyruğunu verdi. FTX’in ABD’deki yeni idaresi, varlıkları ve faaliyetleri büyük ölçüde Türkiye ile sonlu olan FTX Türkiye ve SNG Investments’in tekrar yapılanma planlarına dahil edilmesinin verimsiz olduğunu savundu.

Mahkeme, talebin FTX’in ve sitelerinin “en düzgün çıkarlarına” uygun olduğuna karar verdi. Ana şirket FTX Trading Ltd., FTX Türkiye’nin yüzde 80’ine sahipken, SNG Investments’ın tamamı FTX’in kardeş ticaret şirketi Alameda Research’e aittir.

Neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere kripto para borsası, 30 Ocak’ta bir mahkemede Türk yetkililerin ABD mahkemelerinden gelen talimatları takip etme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyerek Türk ünitelerini iflas davası kapsamından çıkarmaya çalışıyordu. FTX, 11 Kasım’da Delaware’de iflas müracaatında bulundu ve yeni sahipleri, dünya genelinde 134 kadar varlığın işlerini çözmeye çalışıyor. İflas müracaatının akabinde birkaç gün içinde, Türk kolluk kuvvetleri FTX’in faaliyetlerine yönelik bir soruşturma başlattığını duyurdu ve 23 Kasım’da yetkililer, FTX’in Türkiye’deki neredeyse tüm varlıklarına el konulması buyruğunu vererek, yeni ABD idaresinin daha geniş tekrar yapılandırma planlarına dahil edilmesini sonuçsuz bıraktı.

20221116 Market Generic3 1200x675 1

FTX, Delaware’deki ABD İflas Mahkemesi’nde paylaştığı evrakta, “Bu mahkeme tarafından verilen kararların Türkiye’de yasal yahut pratik bir tesiri yoktur ve borçluların Türk hükümetinin bu mahkemenin kararlarına uyacağına inanmak için hiçbir nedenleri yoktur.” tabirlerini kullandı. Sonuç olarak borçlular, iflas kanunu kapsamındaki misyonlarını yerine getirmek için Türk borçluların işleri üzerinde kâfi denetime sahip değillerdir. Belgede, ana şirketin Türk maddelerine nazaran dava açmaya devam edebileceği ve birtakım Türk alacaklıların mahallî mahkemelerde özel davalar açmaya başladıkları belirtildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar