Parapiyasasi.net
Sonny PS5 satışlarının tesiriyle rekor kâr açıkladı
Yazar: -28 Nisan 2023
8

Sony, çip kısmı ve amiral gemisi PlayStation 5 oyun konsolu satışlarının yardımıyla rekor düzeyde yıllık faaliyet kârı açıkladı.

Şirket Mart ayı ile biten çeyrekte 2,92 trilyon yen beklentisine rağmen 3,06 trilyon yen (22,7 milyar dolar) gelir açıkladı. Bu sayı, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 35’lik bir artışa işaret etti. Faaliyet kârı ise 124,34 milyar yen beklenirken 128,5 milyar yen olarak gerçekleşti ve tıpkı periyot için yüzde 7’lik bir düşüş oldu.

Sony, Mart ayında sona eren mali yılı için daha evvel 1,18 trilyon yen faaliyet kârı ve 11,5 trilyon yen gelir kestirim etmişti. Şirket, rekor olan 1,21 trilyon yen faaliyet kârı ile kendi iddiasını aştı.

PlayStation 5 satışları rekor kırdı

Sony tarafından yapılan açıklamada, mali yıl içerisinde 19,1 milyon PlayStation 5 konsolu satıldığı açıklanırken şirketin kendi beklentisi 18 milyonluk bir satış olacağı tarafındaydı. Bu sayı, Sony’nin tedarik zinciri meseleleriyle karşı karşıya kaldığı bir evvelki mali yılda satılan 11,5 milyon PS5 unitesinden daha yüksekti.

Japon devinin oyun kısmı, yıllık yıl 27’lik düşüşe karşın 250 milyar faaliyet kârı ile yıl boyunca en büyük kâr etmenlerinden biri oldu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar