Parapiyasasi.net
S&P: Gelişen piyasalarda finansal şartlar sıkılaşıyor
Yazar: -16 Mart 2023
10

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, geçen yıl aralık ve bu yıl Ocak aylarında finansal şartlardaki güzelleşmenin büyük ölçüde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) finansal sıkılaştırma suratına ait çok güvercin piyasa beklentilerinden kaynaklandığı bildirildi.

Açıklamada, “Gelişmekte olan iktisatların döviz kurları geçen ay kıymet kaybetti. Lakin son birkaç gün içinde ABD’deki gelişmeler, daha az sıkı bir nakdî duruş ve akabinde daha zayıf bir ABD doları beklentilerinin yenilenmesi, eğilimi kısmen bilakis çevirebilir.” sözleri kullanıldı.

S&P açıklamasında gelişmekte olan ekonomilere ait birtakım dataların ise cesaretlendirici olduğu belirtilerek, gelişen ekonomilerde imalat kesimi satın alım yöneticileri endekisinin (PMI) 2002 yılının yarısından bu yana birinci kere 50 düzeyinin üzerini gördüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Ayrıca, yeni ihracat siparişlerinde, tedarikçilerin teslimat müddetlerinde, PMI’lar ve Tüketici İtimadı üzere öbür öncü ve yumuşak göstergelerde kademeli güzelleşmeler görüyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bazı emtia fiyatlarındaki yükseliş ile Çin’in salgının akabinde yine açılmasının yakın ve orta vadede birtakım gelişmekte olan ekonomileri destekleyebileceği bildirilen açıklamada, “Bununla birlikte, (gelişmekte olan ekonomilerde ) durum kırılgan olmaya devam ediyor. Emtia fiyatlarındaki oynaklık ve siyasi istikrarsızlıktan kaynaklanan riskler değerli olmaya devam ediyor.” sözleri kullanıldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar